Trwa ładowanie...
d1cg7cw
uokik

UOKiK: postępowanie przeciwko solariom (komunikat)

...

Share
d1cg7cw

01.09. Warszawa - UOKiK informuje:

Kodeks Etyki Polskiego Związku Solaryjnego może zawierać postanowienie ograniczające konkurencję. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczęła postępowanie antymonopolowe w tej sprawie.

Kodeks Etyki Polskiego Związku Solaryjnego, to zbiór zasad dotyczących wykonywania zawodu przez właścicieli solariów, producentów oraz dystrybutorów wyposażenia. Wątpliwości UOKiK budzi jedno z postanowień zawartych w kodeksie, które może określać ceny minimalne sprzedaży wyposażenia solariów.

d1cg7cw

Prezes Urzędu wszczęła postępowanie antymonopolowe w związku z podejrzeniem zawarcia porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku dystrybucji wyposażenia solariów w formie uchwały Polskiego Związku Solaryjnego. Wątpliwości Urzędu budzi jeden z punktów zawartych w kodeksie etycznym, dotyczący obowiązku przestrzegania minimalnych cen odsprzedaży - Firmy niebędące oficjalnymi przedstawicielami producentów są bezwzględnie zobowiązane do przestrzegania minimalnych cen sprzedaży określonych przez importerów Importerzy zobowiązują się również do przestrzegania ustalonych cen minimalnych.

Polski Związek Solaryjny jest w rozumieniu prawa antymonopolowego związkiem przedsiębiorców, a więc ponosi odpowiedzialność za działania, które wywołują lub mogą wywołać antykonkurencyjne skutki na rynku dystrybucji urządzeń i produktów stanowiących wyposażenie solariów. UOKiK sprawdzi, czy doszło do naruszenia przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów poprzez zawarcie porozumienia ograniczającego konkurencję.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów zakazane są porozumienia, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji. Przez porozumienia rozumie się umowy zawierane między przedsiębiorcami, uzgodnienia dokonane w jakiejkolwiek formie przez dwóch lub więcej przedsiębiorców, a także uchwały lub inne akty związku przedsiębiorców lub ich organów statutowych. Antykonkurencyjne praktyki polegające na ustaleniu minimalnej ceny na określony produkt lub usługę bezpośrednio ograniczają przedsiębiorcom możliwości rywalizowania na rynku, ponadto pośrednio wpływają na portfele konsumentów, którzy zmuszeni są do płacenia wyższych cen.

Postępowanie antymonopolowe w sprawach praktyk ograniczających konkurencję powinno być zakończone nie później niż w terminie 5 miesięcy od dnia jego wszczęcia. W przypadku stwierdzenia praktyki Prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę karę finansową w wysokości do 10 proc. ubiegłorocznego przychodu.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ sdd/

d1cg7cw

Podziel się opinią

Share
d1cg7cw
d1cg7cw