Trwa ładowanie...
d40jocc

USA ograniczą pomoc do Libanu?

USA rozpoczęły rewizję pomocy udzielanej Libanowi i są gotowe ja ograniczyć lub przekierować, jeśli okaże się, że tamtejsze radykalne ugrupowanie Hezbollah, które przyczyniło się do upadku rządu, przejmie w nim kluczowe resorty.

d40jocc
d40jocc

Rząd USA prawdopodobnie zmniejszy pomoc dla Libanu, jeśli Hezbollah pod rządami premiera Nadżiba Mikatiego przejmie kluczowe ministerstwa, a zwłaszcza resorty obrony, spraw wewnętrznych i dyplomacji.

W praktyce może to oznaczać drastyczne zmniejszenie finansowania dla rządu i libańskiej armii, w zależności od liczby członków Hezbollahu w rządzie i zajmowanych przez nich resortów. Część tych środków można przeznaczyć na projekty realizowane poza granicami Libanu - zaznaczają anonimowi przedstawiciele USA.

14 stycznia ogłoszono upadek rządu Saada Haririego po tym, jak Hezbollah i jego sojusznicy wycofali swoich ministrów, nie godząc się na współpracę Libanu z trybunałem ONZ, badającym zamach na byłego premiera Libanu Rafika Haririego w 2005 roku. Hezbollah obawia się, że niektórzy jego członkowie zostaną przez ten trybunał postawieni w stan oskarżenia.

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton ostrzegła Liban przed wpływem, jaki libański rząd z udziałem Hezbollahu może mieć na obustronne stosunki Bejrut-Waszyngton.

d40jocc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40jocc