Trwa ładowanie...
Waluty

Uspokojenie nastrojów

W porównaniu do tego, co działo się przez pierwsze cztery miesiące na rynku złotego, pierwszy tydzień maja z pewnością można określić mianem spokojnego handlu. W tym czasie złoty zyskał ok. 5 groszy wobec euro, 9 groszy wobec dolara oraz 4 groszy wobec franka szwajcarskiego.
Share
Przemysław Kwiecień
Przemysław KwiecieńŹródło: X-Trade Brokers
d3l0q8b

Główną przyczyną umocnienia złotego jest to co dzieje się na głównych rynkach akcji, gdzie mieliśmy od czynienia ze sporymi wzrostami, w dużej mierze będącymi efektem zaskakująco dobrych danych makroekonomicznych. Mowa tu zarówno o wskaźnikach aktywności gospodarczej (ISM w USA, PMI w Europie), jak i o danych z amerykańskiego rynku pracy. Publikowane figury nadal są bardzo słabe, jednak wyraźnie lepsze od oczekiwań i sygnalizują przynajmniej wyhamowanie spowolnienia. Wzrosty na rynkach akcji są barometrem ogólnego sentymentu rynkowego, który w takich okolicznościach premiuje pro cykliczne aktywa o wyższym poziomie ryzyka, w tym również takie waluty jak polski złoty. Ta zależność była doskonale widoczna w czwartek, kiedy notowania złotego były lustrzanym odbiciem indeksu S&P500, który najpierw odnotował prawie 5-miesięczne maksimum, po czym nastąpiła spora korekta. Czynniki krajowe, takie jak ogłoszenie przez premiera nowelizacji budżetu w lipcu nie miały przełożenia na notowania. Relatywnie niewielkie
znaczenie miała również sytuacja na parze EURUSD, gdzie brak jest silniejszego trendu i nie zmieniła tego obniżka stóp w strefie euro ani konferencja szefa EBC. Para EURPLN kończy tydzień na poziomie 4,3662, przy relatywnie niskiej dyspersji wynoszącej nieco ponad 12 figur (wcześniej niejednokrotnie większą skala zmian miała miejsce w jeden dzień), para USDPLN kończy tydzień na poziomie 3,2425.

W kolejnym tygodniu to nadal nastroje na amerykańskiej giełdzie i zdolność do kontynuowania zwyżki będą ważyć na potencjale złotego do kontynuowania umocnienia. Drugim co do istotności czynnikiem mogą być zmiany na EURUSD. Z technicznego punktu widzenia udany test poziomu 4,3622 na parze EURPLN otworzył drogę do minimum z kwietnia, czyli poziomu 4,2233 i ewentualnie dalej nawet 4,06.

Przemysław Kwiecień
główny ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
kwiecien.bloog.pl

d3l0q8b

Podziel się opinią

Share
d3l0q8b
d3l0q8b