Trwa ładowanie...
d1woxnk
d1woxnk

W marcu ocena polskiego programu konwergencji - KE

25.02. Warszawa (PAP) - W marcu Komisja Europejska przedstawi ocenę zaktualizowanego polskiego programu konwergencji, który zakłada zejście z deficytem finansów publicznych poniżej...
Share
d1woxnk

25.02. Warszawa (PAP) - W marcu Komisja Europejska przedstawi ocenę zaktualizowanego polskiego programu konwergencji, który zakłada zejście z deficytem finansów publicznych poniżej 3 proc. w 2012 roku - ogłosił w czwartek unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn.

"W marcu przedstawimy naszą ocenę, jeśli chodzi o stabilizowanie finansów publicznych" w Polsce - powiedział Rehn na konferencji prasowej.

Zgodnie z procedurą nadmiernego deficytu, do 2012 r. polski deficyt musi spaść poniżej dozwolonego poziomu 3 proc. PKB. To samo przewiduje przesłany do KE 8 lutego zaktualizowany polski program konwergencji: deficyt sektora finansów publicznych ma wynieść 2,9 proc. w 2012 r. Rząd liczy się jednak także z mniej optymistycznym rozwojem wydarzeń i dlatego w "scenariuszu alternatywnym" zakłada, że polski PKB w latach 2010-2012 miałby rosnąć w wolniejszym tempie niż planowane. Wtedy ograniczenie deficytu do 3 proc. PKB nastąpiłoby w 2013 r.

d1woxnk

Na br. KE prognozuje w Polsce wzrost PKB o 2,6 proc.

"Polska gospodarka pozytywnie zaskoczyła w ostatnim kwartale ubiegłego roku, kiedy PKB wzrósł o 1,7 proc. w ujęciu kwartał do kwartału" - oszacował Rehn.

GUS podał, że wzrost gospodarczy w całym 2009 roku wyniósł 1,7 proc.; wyliczenia odnośnie PKB w IV kwartale GUS poda 2 marca.

Komisarz uznał, że wzrost gospodarczy w Polsce to wynik wielu czynników. Wśród nich wymienił relatywnie elastyczny rynek pracy, utrzymujące się wydatki na konsumpcję gospodarstw domowych, zasilaną m.in. cięciami w podatku dochodowym oraz fakt, że polski eksport korzysta z pobudzenia w światowym handlu. (PAP)

kot/ icz/ je/ gma/ jtt/

d1woxnk

Podziel się opinią

Share
d1woxnk
d1woxnk