Trwa ładowanie...
nbp

W NBP euro jest be

Z Narodowego Banku Polskiego odchodzą ekonomiści, którzy ostatnio opublikowali raport o europejskiej walucie - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Wymówienie złożył między innymi Cezary Wójcik, twórca i były szef Biura do spraw Integracji ze Strefą Euro (BISE), które opracowywało dokument o korzyściach i kosztach wprowadzenia euro.

Share
W NBP euro jest be
Źródło: WP.PL, fot: Kamil Jakubczak
d2m5ovq

"Gazeta Wyborcza" pisze, że kilka tygodni temu w prace Biura zaczął ingerować ówczesny doradca prezesa NBP Witold Koziński, dziś wiceprezes banku. Wójcika odsuwano od prac, powołano mu mało kompetentnego zastępcę, który był zaufaną osobą kierownictwa banku, a program badań miał być zweryfikowany. Wójcik protestował, więc prezes NBP Sławomir Skrzypek pozbawił go stanowiska. Nie jest jedyną osobą, która odeszła. Dziennik pisze, że nad raportem o euro nie pracuje już nikt z osób kierujących badaniami w BISE.

Za Biuro odpowiada teraz Witold Koziński, były wiceszef NBP za czasów Hanny Gronkiewicz-Waltz, obecnie bliski współpracownik Skrzypka, który zdaniem "Gazety Wyborczej" jest zaufanym człowiekiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Dziennik pisze też, że prezydent oraz Prawo i Sprawiedliwość sprzeciwiają się szybkiemu wprowadzeniu euro w Polsce.

Więcej w "Gazecie Wyborczej"

d2m5ovq

Podziel się opinią

Share
d2m5ovq
d2m5ovq