Trwa ładowanie...
d2e9jk9
Noble Securities

W oczekiwaniu na nowe impulsy

Wczoraj, mimo braku istotnych danych makro, po raz kolejny giełdy zakończyły dzień na plusie. Pretekstu do wzrostów dostarczyła aukcja niemieckich bonów skarbowych. Dziś rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Fed i właśnie w tą stronę zwrócona zostanie uwaga inwestorów.

Share
d2e9jk9

WIG20 zanotował wczoraj wzrost o 0,21 proc. przy znów niskich obrotach rzędu 560 mln zł. Niemiecki DAX zanotował wzrost o 0,50 proc., w USA Dow Jones spadł o 0,09 proc., S&P500 wzrósł o 0,05 proc., Nasdaq spadł o 0,09 proc. W Europie jako pretekst do wzrostów wykorzystano udaną aukcję niemieckiego długu. Niemcom udało się sprzedać roczne bony skarbowe za ok. 2,5 mld euro przy średniej rentowności 0,07 proc. (poprzednio 0,346 proc.) oraz przy stosunku popytu do podaży 2,2 (poprzednio 4,3).

Wydaje się również, że inwestorzy sądzą iż uda się osiągnąć porozumienie w sprawie restrukturyzacji greckiego długu. Od zeszłego tygodnia trwają rozmowy sektora bankowego z rządem w Atenach na temat częściowego oddłużenia Grecji. Na rynku krążą spekulacje, że banki będą zmuszone odpisać 65-70 proc. wartości obligacji. W tym momencie wierzytelności banków opiewają na kwotę ok. 350 mld euro. Umowa w sprawie zmniejszenia greckiego zadłużenia jest niezbędna dla sfinansowania wykupu obligacji o wartości ok 14,5 mld euro, których termin wykupu przypada 20 marca.

Mimo bardzo spokojnego i nieco nużącego handlu nie obyło się bez przykrych niespodzianek, które akurat wczoraj nie były w stanie popsuć nastrojów inwestorów. Agencja Moody's po raz kolejny obniżyła rating greckich obligacji. Na tego typu informacje nikt już w zasadzie nie reaguje. Bank Centralny Hiszpanii wyraźnie obniżył perspektywy wzrostu hiszpańskiej gospodarki w 2012 roku. Ekonomiści spodziewają się, że tamtejsza gospodarka skurczy się tym roku o 1,5 proc. PKB. Poprzednio przewidywano wzrost na podobnym poziomie. Wczoraj wieczorem rozpoczęło się spotkanie unijnych ministrów finansów.

d2e9jk9

Ministrowie po raz kolejny omówią sposoby walki z kryzysem. Kolejnym tematem jaki poruszą będzie podatek od operacji finansowych. We wtorek rozpocznie się posiedzenie Fed. Inwestorzy liczą na to, że dostarczy ono nowego pretekstu do dalszych zwyżek, np. przesunie daty podwyżek stóp poza 2013 rok. W Stanach nadal trwa sezon publikacji raportów kwartalnych. Dziś wyniki podadzą m.in. DuPont, J&J, McDonald's, Apple i Yahoo.

KOMENTARZ PRZYGOTOWAŁ
Eliza Dąbrowska
Dom Maklerski Noble Securities

d2e9jk9

Podziel się opinią

Share
d2e9jk9
d2e9jk9