Trwa ładowanie...

W oczekiwaniu na wybicie

Kurs EUR/USD wciąż znajduje sie w konsolidacji. Wczoraj zakres wahań nie przekraczał 50 pipsów i notowania mieściły się w przedziale 1,2990- 1,3040. Cały czas jednak perspektywa pozostaje spadkowa. W najbliższym okresie powinniśmy zaobserwować wybicie dołem z kilkudniowej konsolidacji i kontynuację trendu spadkowego.

Share
W oczekiwaniu na wybicie
Źródło: TMS
d3wlnf9

Wczoraj odbyła się telekonferencja ministrów finansów strefy euro poświęcona dopracowaniu szczegółów decyzji z ostatniego szczytu UE o wzmocnieniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ustalono, że strefa euro zasili MFW kwotą 150 mld EUR w ramach dwustronnych pożyczek. Największy wkład będą miały Niemcy- 41,5 mld EUR, Francja- 31,4 mld EUR oraz Włochy- 23,5 mld EUR. Z kolei Wielka Brytania określi swój wkład na początku 2012 roku po rozmowach w ramach G20. Chęć udzielenia pożyczek MFW zadeklarowały również: Polska, Szwecja, Dania oraz Czechy, natomiast całkowicie wyłączone ze „składki” są Grecja, Portugalia i Irlandia. W dniu wczorajszym odbyło się wystąpienie prezesa Europejskiego Banku Centralnego w Parlamencie Europejskim. Mario Draghi wyraził swoje obawy o sytuację w strefie euro, mówiąc między innymi, że napięcia na rynkach finansowych tłumią wzrost gospodarczy oraz, że perspektywy gospodarki są „wysoko niepewne”.
Dzisiaj poznaliśmy już odczyt inflacji PPI w Niemczech w listopadzie. Okazała ona całkowicie zgodna z prognozami i wyniosła 5,2 proc. r/r (w październiku było to 5,3 proc.) oraz 0,1 proc. m/m (poprzednio: 0,2 proc.). Ważniejszy odczyt z niemieckiej gospodarki poznamy o godzinie 10:00 i będzie to indeks instytutu Ifo. Konsensus rynkowy zakłada spadek z poziomu 106,6 do 106,1 pkt. Ponadto napłyną dane z rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. Poznamy pozwolenia na budowę domów (prognoza zakłada spadek z 644 tys. do 635 tys.) oraz rozpoczęte budowy domów (prognoza: 630 tys., poprzednio 628 tys.). Dziś również odbędzie się aukcja hiszpańskich 3- i 6- miesięcznych bonów skarbowych o wartości 3,5- 4,5 mld EUR.

Złoty dziś od rana umacnia się w stosunku do euro oraz dolara. Kurs EUR/PLN spadł poniżej poziomu 4,48 natomiast USD/PLN przebija poziom 3,44. W dalszej części dnia możemy zaobserwować kontynuację spadków na parach złotówkowych. W poniedziałek Fitch Ratings negatywnie wypowiedziała się o perspektywie finansowej polskich samorządów w 2012 roku. Agencja wskazała na możliwy wzrost zadłużenia samorządów wskutek wdrożenia projektów współfinansowanych przez Unię Europejską. Z kolei dziś nad ranem agencja Moody’s potwierdziła długoterminowy rating Polski na poziomie A2 ze stabilną perspektywą. Dzisiaj również poznamy wskaźnik inflacji bazowej w listopadzie. Prognoza zakłada wzrost z 2,8 proc. do 2,9 proc. r/r.
Szymon Zajkowski
departament analiz DM TMS Brokers S.A.

d3wlnf9

Podziel się opinią

Share
d3wlnf9
d3wlnf9