Trwa ładowanie...
d1vgwpn

W oczekiwaniu na wybicie

W trakcie sesji azjatyckiej wspólna waluta oddała cześć umocnienia z sesji amerykańskiej. Obecnie Kurs EUR/USD zniżkuje do 1,3015. Cały czas jednak na rynku dominuje niska zmienność i dziś z powodu braku ważnych wydarzeń niewiele w tej kwestii powinno się zmienić. Największa uwagę powinny przykuć odczyty dynamiki produkcji przemysłowej Wielkiej Brytanii oraz indeks NFIB z USA.
Share
W oczekiwaniu na wybicie
Źródło: TMS
d1vgwpn

Od rana dolar amerykański umacnia się wobec wszystkich walut z grupy G-10 oraz zdecydowanej większości walut krajów zaliczanych do grona rynków wschodzących. Kurs USD/PLN wzrasta pod 3,17. Sile dolara towarzyszy słabość euro, które od rana lekko traci w stosunku do większości głównych walut jak i rynków wschodzących. Kurs EUR/PLN znajduje się tuż pod 4,14. Po publikacji protokołu z posiedzenia BoJ ponownie osłabiła się japońska waluta. Kurs USD/JPY ustanowił nowe szczyty w trwającym trendzie deprecjacyjnym (96,70). Okazało się bowiem, że kluczowi członkowie Banku Japonii opowiadają się za zwiększeniem luzowania. Rozszerzone zostałoby ono o skup instrumentów pochodnych, długoterminowych obligacji skarbowych oraz ryzykownych aktywów, jak to zostało ujęte w protokole. Jak pisaliśmy wielokrotnie uważamy, ze agresywniejsze luzowanie ze strony BoJ nie jest w pełni zdyskontowane w wartości jena. Dlatego tez podtrzymujemy naszą długoterminową prognozę wzrostu kursu USD/JPY do 100.

W. Brytania: Dane mogą wesprzeć funta

Dynamika produkcji przemysłowej Wielkiej Brytanii od prawie dwóch lat odnotowuje ujemne wartości (w ujęciu rocznym). W grudniu jednak dynamika w ujęciu miesięcznym uplasowała się na najwyższym poziomie od lipca ubiegłego roku: 1,1 proc. Konsensus rynkowy na styczeń zakłada niewielki wzrost 0,1 m/m. Z dodatnim odczytem przemawia m. in. indeks PMI, który w styczniu drugi miesiąc z rzędu uplasował się nieznacznie powyżej granicznej bariery 50 pkt. Funt szterling od początku roku jest drugą po japońskim jenie najsłabsza waluta w gronie G-10. Uważamy, że przy bardzo mocnym wyprzedaniu rynku utrzymuje się większy potencjał do ruchu wzrostowego na GBP/USD. Dlatego też ewentualne, dzisiejsze pozytywne zaskoczenie powinno stać się pretekstem do korekcyjnej aprecjacji funta.

d1vgwpn

USA: Oczekiwanie na dane o sprzedaży detalicznej

W tym tygodniu najważniejszy odczyt ze Stanów Zjednoczonych poznamy dopiero jutro – dynamikę sprzedaży detalicznej za luty. Dziś natomiast poznamy nieco pomijany indeks nastrojów w małym biznesie NFIB. W styczniu wartość indeksu wzrosła, jednak relatywnie pozostaje znacznie niżej w porównaniu do ISM dla usług oraz przemysłu, które oddają nastroje w dużych firmach. Dane z ubiegłego tygodnia pokazały, że amerykańska gospodarka nabiera tempa. Dobre dane z rynku pracy za ubiegły miesiąc mogą zwiastować wzrost indeksu, gdyż w małych firmach zatrudniona jest znaczna większość amerykanów. Dzisiejszy odczyt nie powinien mieć dużego wpływu na przebieg notowań.

Szymon Zajkowski
Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

d1vgwpn

Podziel się opinią

Share
d1vgwpn
d1vgwpn