Trwa ładowanie...
d37126k
reasekuracja

W Polsce będą mogły powstawać zakłady reasekuracji

W Polsce będą mogły powstawać nowe
instytucje finansowe - zakłady reasekuracyjne. Przewiduje to
rządowy projekt nowelizacji ustawy o działalności
ubezpieczeniowej.

Share
d37126k

Według rządowego projektu, zakłady reasekuracji mają wykonywać działalność reasekuracyjną w dziedzinie ubezpieczeń na życie i ubezpieczeń majątkowych.

_ Reasekuracja jest stosowana np. przy ubezpieczaniu dużych zakładów przemysłowych, gdy ewentualna wypłata odszkodowania mogłaby przysporzyć kłopotów towarzystwu ubezpieczeniowemu. W takiej sytuacji woli się ono ubezpieczyć u reasekuratora _ - wyjaśnił wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową dr Maciej Grabowski. Jego zdaniem, reasekuracja pozwala towarzystwom ubezpieczeniowym zachować stabilność finansową.

Grabowski powiedział, że w przypadku np. poważnej awarii przemysłowej, część odszkodowania wypłaca zakład reasekuracyjny, w którym ubezpieczyło się towarzystwo ubezpieczeniowe.

Podkreślił, że do największych towarzystw reasekuracyjnych na światowym rynku zaliczają się Munich Re i Swiss Re.

d37126k

Rządowy projekt dostosuje nasze przepisy do wymogów unijnych.

Zgodnie z rządowym projektem, zakłady reasekuracji będą mogły wykonywać działalność w formie spółki akcyjnej, towarzystwa wzajemnej reasekuracji albo spółki europejskiej. Spółka europejska stwarza możliwości do prowadzenia działalności gospodarczej na terenie całej Unii Europejskiej. Taką spółkę wpisuje się do rejestru handlowego w tym państwie, w którym jest jej statutowa siedziba. W Polsce zostanie wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego.

Projekt ustawy wprowadza także nowe zasady dotyczące gospodarki finansowej zakładu reasekuracji i lokowania aktywów na pokrycie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych.

Reasekuracja polega na tym, że jedno towarzystwo ubezpieczeniowe może ubezpieczyć się w innym. Ubezpieczające się towarzystwo przenosi na zakład reasekuracyjny ryzyko związane z ubezpieczeniem razem z częścią lub całością składek. Reasekurator zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania w przypadku, gdyby doszło do zdarzenia losowego, za które odpowiedzialne jest ubezpieczające się w zakładzie reasekuracyjnym towarzystwo ubezpieczeniowe.

Projektem na swym najbliższym posiedzeniu zajmie się Sejm.

d37126k

Podziel się opinią

Share
d37126k
d37126k