Trwa ładowanie...
agd
24-05-2011 09:18

W Polsce powstanie piąta fabryka grupy

Włoski koncern chce w Łodzi produkować także okapy kuchenne.W zakładzie obok mają powstawać także plastikowe komponenty, wykorzystywane do produkcji w innych polskich fabrykach koncernu.

W Polsce powstanie piąta fabryka grupyŹródło: Jupiterimages
d4b1nbz
d4b1nbz

– Deklarujemy, że łączna wartość inwestycji mogłaby wynieść ok. 30 mln euro, ponadto docelowo jesteśmy gotowi stworzyć ponad 500 miejsc pracy. Chcielibyśmy, aby ta inwestycja została objęta specjalną strefą ekonomiczną, czekamy na stosowne zezwolenia – mówi „Parkietowi” Andrea Merloni, prezes Indesit Company.

Dlatego do czasu uzyskania wszystkich pozwoleń nie mówi nic o terminach rozpoczęcia inwestycji.

Jego zdaniem choć w Polsce koszty produkcji rosną, a w Chinach są dużo niższe, to jednak sprowadzanie gabarytowo dużego sprzętu z tak daleka wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Łącznie cła i logistyka w przeliczeniu na jedną lodówkę to nawet 50 euro. Dodatkowo trudno jest szybko reagować na zapotrzebowanie rynku, ponieważ dostawy z tak daleka długo trwają. Dlatego Polska ma szanse na przyciągnięcie kolejnych tego typu inwestycji.

Włoski koncern produkuje już w Polsce lodówki, pralki, zmywarki i kuchnie. W tym roku z taśm ma zjechać 3,7 mln sztuk sprzętu, czyli 9 proc. więcej niż w 2010 r. To jeden z największych producentów dużego AGD w Polsce, większość produkcji trafia na eksport.

Firma ma wobec naszego kraju także inne plany. – Planujemy w Radomsku rozwijać szerzej działalność w kierunku badań i rozwoju, to część dużego projektu na poziomie korporacyjnym, który będzie rozwijany szczególnie we Włoszech – dodaje Merloni. Podobne centra, choć znacznie mniejsze, już funkcjonują przy obecnych zakładach firmy w Polsce.

Piotr Mazurkiewicz

d4b1nbz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b1nbz