Trwa ładowanie...
d34hwq8
warszawa
07-10-2010 01:55

W stolicy pojedziesz hybrydą

Przetarg na 168 pojazdów szykują Miejskie Zakłady Autobusowe w stolicy. Cztery pojazdy mają mieć na próbę napęd hybrydowy, informuje "Życie Warszawy". Dostawa - w 2011 r.

d34hwq8
d34hwq8

Zamówienie ma być podzielone na cztery części. Większość ma stanowić klasyczny tabor: 106 pojazdów to standardowe przegubowce o długości 18 metrów. MZA zamówią też po 28 niskopodłogowców o długości 10 i 12 metrów. Do tego dojdą dwa tzw. metrobusy, czyli testowane już w stolicy gigantyczne autobusy o długości tramwajów.

Szykuje się też całkowita nowość. MZA planują kupić na próbę cztery ekologiczne autobusy hybrydowe zasilane dwoma silnikami: spalinowym i elektrycznym. Dzięki temu ratusz chce spróbować stworzyć na Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie strefę "zero spalin". Po dojechaniu do tego obszaru w trybie spalinowo-elektrycznym autobus - na podstawie danych z GPS - ma się automatycznie przestawiać na tryb jazdy wyłącznie elektrycznej, którą umożliwią umieszczone na dachu baterie.

Producenci ustawiają się już w kolejce do MZA. Polski Solaris testuje już hybrydy m.in. w Poznaniu i Sośnicy. Nie próżnuje też niemiecki Mercedes, który zapewnia, że jest w stanie spełnić życzenie Warszawy. Niemiecka firma testuje obecnie po dwa autobusy hybrydowe w Hamburgu, Stuttgarcie i Rotterdamie.

d34hwq8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34hwq8