Trwa ładowanie...
d2nkglb
10-03-2017 17:25

W UKNF o barierach dla sektora FinTech

Brak rozwiązań systemowych dla rozwoju sektora FinTech, niepewność sytuacji prawnej w zakresie innowacyjnych usług, nadmierne regulacje krajowe w stosunku do przepisów unijnych - to najważniejsze bariery dla tego sektora, o których mówiono podczas piątkowego spotkania w Urzędzie KNF.

d2nkglb
d2nkglb

Jak poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego w komunikacie, w piątek w siedzibie Urzędu KNF odbyło się drugie spotkanie Zespołu roboczego ds. rozwoju innowacji finansowych (FinTech) w Polsce.

"Celem spotkania było omówienie przygotowanego zestawienia zidentyfikowanych barier regulacyjno-nadzorczych dla rozwoju sektora FinTech oraz ustalenie sposobu dalszego procedowania w ramach prac Zespołu" - napisano w komunikacie.

Jak wynika z komunikatu, łącznie zidentyfikowano 145 barier, które zostały zgłoszone przez 11 instytucji reprezentujących podmioty rynkowe.

Najważniejsze to brak rozwiązań systemowych dla rozwoju sektora FinTech, niepewność sytuacji prawnej w zakresie innowacyjnych usług, nadmierne regulacje krajowe w stosunku do przepisów unijnych, a także ograniczone stosowanie zasady proporcjonalności w stosunku do małych podmiotów.

d2nkglb

"Dodatkowo zwrócono uwagę na istnienie wielu barier regulacyjnych dla podmiotów działających wyłącznie w środowisku internetowym" - czytamy w komunikacie.

KNF informuje także, że "w celu zapewnienia efektywności działań wyodrębniono 6 podgrup roboczych, które będą zajmowały się określonymi barierami". Pierwsze spotkania podgrup zaplanowane zostały na drugą połowę marca 2017 r.

Sektor firm oferujących rozwiązania z zakresu Financial Technology (FinTech) w ostatnich latach bardzo dynamicznie się rozwija. Firmy określane mianem FinTechów najczęściej świadczą usługi finansowe za pośrednictwem Internetu. Często oferują np. pożyczki online i robią to często taniej niż banki, nie podlegając takim jak banki rygorom regulacyjnym.

d2nkglb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nkglb