Trwa ładowanie...
d1quzie

Wakacyjny nastrój

Przebieg wczorajszej sesji za oceanem z pewnością rozczarował osoby liczące na aktywną postawę strony popytowej. Główne indeksy w Warszawie rozpoczęły dzień pod kreską, jednak początkowa faza notowań dość zaskakująco wyniosła indeksy WIG oraz WIG20 na poziomy nieznacznie powyżej wczorajszego zamknięcia. Indeks największych spółek przekroczył na chwilę barierę 2400 punktów i to był maksymalny poziom w zasięgu byków na dzisiejszej sesji.
Share
d1quzie

Od 10.30 do południa zdecydowaną przewagą wykazywał się obóz sprzedających, spychając indeks WIG20 w okolice 2370 punktów. Później sesja przypominała już notowania poniedziałkowe i na parkiecie zagościła znikoma zmienność. W końcówce udało się jeszcze lekko poprawić wynik blue chipów. Sesja zakończyła się jednak dla głównych warszawskich indeksów w kolorze czerwonym. WIG20 na finiszu osiągnął poziom 2379,48 (-0,66%), WIG 40994,64 (-0,53%), natomiast indeks średnich spółek mWIG40 zakończył sesję wynikiem 2432,65 (-0,32%). Większość spółek (niemal 55%) zakończyła sesję poniżej poziomów poniedziałkowych. Słabo prezentowały się obroty wynoszące 1,3 mld zł, z czego mniej niż 20% było udziałem spółek innych niż wchodzące w skład indeksu WIG20.
Wśród dużych spółek większość zakończyła sesję poniżej poziomów cenowych z poniedziałku. Wzrostami wykazały się m.in. Bioton (0,21 zł; +5%), CEZ (148,8 zł; +0,61%) oraz PGE (21,46 zł; +0,47%). Ostatnia z wymienionych spółek zachowywała się relatywnie dobrze, nawet w kontekście ogłoszenia ostatecznej ceny emisyjnej grupy Tauron (0,57 zł). Dyskonto na takim poziomie w stosunku do ceny maksymalnej (0,7 zł) może być potencjalnym zagrożeniem dla kursu PGE. Najaktywniej handlowano walorami PKOBP (38,07; +0,85%), Pekao (169 zł; 0%) oraz KGHM (92,5 zł; ‑2,63%). Wymieniony KGHM wraz z Asseco Poland (57 zł; -2,9%) oraz Polimexem (4,55; -2,78%) odnotowały największe spadki wśród blue chipów.

Wśród spółek z szerokiego rynku warto zwrócić uwagę na kontynuujące silne wzrosty Karen (1,6 zł; +23,08%) i Komputronik (12,54 zł; +13,69%). Odkąd spółki przekazały komunikat o podpisaniu listu intencyjnego z jednym z inwestorów amerykańskich oraz o planach dotyczących wejścia Komputronika do akcjonariatu spółki Karen, ich notowania na giełdzie wzrosły odpowiednio o ponad 50% oraz 150%. Gigantyczny wzrost wolumenu w stosunku do ostatnio obserwowanego oraz wyraźny wzrost kursu widoczny był w przypadku spółki Beef-San (0,62 zł; +14,81%). Wczoraj rada nadzorcza przyjęła założenia do nowej strategii. Zgodnie z przekazanym komunikatem Beef-San będzie rozwijał usługi w zakresie pośrednictwa kredytowego, leasingu finansowego oraz szybkich pożyczek. W przyszłości spółka zamierza również rozwijać inne usługi finansowe. Nie licząc Swarzędza (0,03 zł; -25%), po drugiej stronie rynku znalazły się m.in. Betacom (9,42; -8,54%) oraz Arteria (10,92 zł; -8,54%).

Rynek wykazuje się aktualnie niewielką zmiennością. Wchodzimy powoli w okres wakacyjny, więc należy się liczyć z tym, iż częściej możemy mieć do czynienia z sesjami o mniejszej zmienności oraz relatywnie niewielkich obrotach. Widoczna jest niepewność co do dalszego kształtowania się kursów, nie pomagają tutaj również niejednoznaczne sygnały płynące z giełd amerykańskich, azjatyckich i europejskich. W moim odczuciu rynek będzie się w najbliższym czasie konsolidował wokół poziomu 2360 punktów dla WIG20, a w najbliższym czasie możemy oczekiwać sporo sesji zakończonych remisem. Zakończenie fazy ruchu bocznego powinno przenieść nas na poziomy 2480-2500, których przełamanie byłoby dla mnie wiarygodnym sygnałem powrotu do wzrostów w perspektywie przynajmniej średnioterminowej.

d1quzie

Kacper Kędzior
makler DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d1quzie

Podziel się opinią

Share
d1quzie
d1quzie