Trwa ładowanie...

Wall Street mocno w dół

Wtorkowa sesja na Wall Street przebiegała pod znakiem sporych spadków, a ceny ropy poszły mocno w górę w reakcji na eskalację konfliktu w Libii. Spadki indeksów mogłyby być większe, gdyby nie dobre dane o zaufaniu amerykańskich konsumentów.

Share
Wall Street mocno w dół
Źródło: Jupiterimages
d1cwkkc

Na zamknięciu Dow Jones Industrial stracił 178,46 pkt.(1,44 proc.) i spadł do poziomu do 12.212,79 pkt.

Indeks S&P 500 spadł o 27,57 pkt. (2,05 proc.) i wyniósł na koniec dnia 1.315,44 pkt.

d1cwkkc

Nasdaq Composite zniżkował o 77,53 pkt. (2,74 proc.) i wyniósł 2.756,42 pkt.

Ocenia się, że był to najgorszy dzień na Wall Street od sierpnia ub. r. Inwestorzy obawiają się rosnących niepokojów w arabskich krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

Ceny ropy we wtorek wzrosły 6,4 proc. do 95,42 USD za baryłkę, czyli do najwyższego poziomu od ponad dwóch lat.

Według włoskich źródeł rządowych, przepływ ropy z morskich terminali naftowych w Libii był we wtorek zablokowany. Producenci ropy spotkali się w Rijadzie, w Arabii Saudyjskiej, by omówić sytuację na rynku w związku z kryzysem libijskim. Libia jest ósmym największym producentem ropy w OPEC pod względem kwot dostaw wytwarzającym 1,8 miliona baryłek ropy dziennie.

d1cwkkc

Kursy spółek paliwowych zyskiwały. Kurs Chevron wzrósł o ponad 2 proc. Drożały także papiery ConoPhillips i ExxonMobil.

Spadały natomiast kursy spółek lotniczych, podobnie jak innych zużywających duże ilości energii, gdyż rosnące ceny ropy oznaczają wzrost kosztów paliw. Papiery Delta Air Lines Inc., AMR Corp., United Continental Holdings Inc. i US Airways Group Inc. zniżkowały o ok. 5 proc.

Przed sesją wyniki kwartalne podała sieć handlowa Home Depot. Zysk spółki wyniósł w IV kwartale 2010 r. 0,36 USD na akcję. Analitycy spodziewali się nieco niższego zysku netto, na poziomie 0,31 USD na akcję. Przychody spółki w IV kwartale wyniosły 15,1 miliardów dolarów, i okazały się wyższe od oczekiwań analityków, którzy prognozowali 14,8 miliardów dolarów przychodów. Pomimo wyników lepszych od oczekiwań kurs Home Depot nieznacznie spadał.

Wyniki przedstawiła też największa na świecie sieć detaliczna Wal-Mart. Przychody kwartalne ze sprzedaży w USA spadły po raz siódmy raz z rzędu. Przychody spółki w kwartale zakończonym 28 stycznia spadły o 1,8 proc. Analitycy oczekiwali mniejszego spadku o 0,2 proc. Spółka prognozuje, że jej zysk w tym roku wyniesie 4,35-4,5 na akcję. Analitycy oczekiwali zysku w tym roku na poziomie 4,44 USD na akcję. Akcje Wal-Mart taniały we wtorek nawet o ponad 3 proc.

d1cwkkc

Nastrojów inwestorów nie poprawiła informacja, że indeks zaufania amerykańskich konsumentów wzrósł w lutym 2011 roku do 70,4 pkt z 64,8 pkt w poprzednim miesiącu, po korekcie. Był to najwyższy poziom tego indeksu od 3 lat. Analitycy spodziewali się wzrostu do 65,5 punktów.

Zaufanie konsumentów może jednak wkrótce osłabnąć bowiem kryzys bliskowschodni może przełożyć się na wzrost cen paliw na stacjach.

Indeks cen domów S&P/CaseShiller spadł w grudniu o 0,41 proc. rdr i wyniósł 142,42 punktów, a przed miesiącem indeks spadł o 0,55 proc. rdr. po korekcie. Analitycy spodziewali się, że w grudniu indeks spadnie o 0,5 proc. rdr.

d1cwkkc

Podziel się opinią

Share
d1cwkkc
d1cwkkc