Trwa ładowanie...
parkiet

Warszawska giełda liderem w Europie

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych zajęła pierwsze miejsce w Europie pod względem liczby debiutów w trzecim kwartale br. - poinformowała w piątek GPW. Od lipca do września na warszawskim parkiecie zadebiutowały 32 spółki.

Share
Warszawska giełda liderem w Europie
Źródło: WP.PL
d3t9b8u

W trzecim kwartale tego roku - jak poinformowała GPW - na rynek główny weszły trzy spółki, a na NewConnect - 29. "Jest to znaczący wzrost w stosunku do pierwszego i drugiego kwartału 2010 roku, kiedy to odnotowano odpowiednio 15 i 25 IPO (ofert publicznych), a także w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, w którym zadebiutowało dziewięć spółek" - podkreśliła GPW.

Na drugim miejscu pod względem liczby debiutów uplasowała się London Stock Exchange, a na trzecim giełda w Luksemburgu. Było to odpowiednio: 20 i 12 spółek.

Wartość ofert w trzecim kwartale br. na warszawskiej giełdzie wyniosła 60 mln euro. Najlepszy wynik osiągnęły giełdy: londyńska (1 mld 697 mln euro) i niemiecka Deutsche Boerse (337 mln euro).

d3t9b8u

Debiut akcji GPW na warszawskim parkiecie planowany jest w czwartym kwartale tego roku. Minister skarbu Aleksander Grad mówił wcześniej PAP, że prawdopodobny termin debiutu spółki to 9 listopada.

Skarb Państwa planuje sprzedać ok. 64 proc. akcji GPW, a jednocześnie zachować kontrolę strategiczną w spółce. W rękach Skarbu Państwa pozostanie 35 proc. walorów giełdy. W ciągu najbliższych trzech - pięciu lat ma nastąpić drugi etap prywatyzacji tej spółki.

Prospekt emisyjny warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych powinien zostać opublikowany w przyszłym tygodniu.

d3t9b8u

Podziel się opinią

Share
d3t9b8u
d3t9b8u