Trwa ładowanie...
d133nrk
Noble Securities
euro

Ważny dzień na rynkach

W piątek zostaną opublikowane wstępne dane o dynamice PKB w Stanach Zjednoczonych. Mogą one znacząco wpłynąć na kształtowanie się rynku eurodolara. Publikacja ważnych danych makroekonomicznych odbędzie się także w Polsce.

Share
d133nrk

Rynek eurodolara po utworzeniu w czwartek maksimum na poziomie 1,3184 USD skierował się na południe. Większa zmienność na rynku powinna rozpocząć się dzisiaj popołudniu, kiedy zostaną opublikowane wstępne dane o wzrośnie PKB w Stanach Zjednoczonych w IV kwartale. Ekonomiści szacują wzrost na poziomie 3 proc. (w III kwartale dynamika PKB wzrosła o 1,8 proc.). Jeszcze przed samą publikacją danych, jeżeli sentyment inwestorów osłabnie to pierwszym poziomem wsparcia na parze euro-dolar będzie poziom 1,3050 USD. Kontynuacja ruchu wzrostowego, po ewentualnym przebiciu czwartkowego ekstremum, poprowadzi notowania do oporu na poziomie 1,3272 USD.

Publikacja danych o dynamice PKB za czwarty kwartał ze Stanów Zjednoczonych mogą mieć znaczący wpływ na notowania w całym przyszłym tygodniu. W piątek inwestorzy czekają także na informację o ostatecznym porozumieniu się greckich wierzycieli z ateńskim rządem. IIF poinformował, ze w czwartek dokonał się postęp w tych sprawach, jednak nie podał szczegółów.

Analogicznie do ruchu na parze euro-dolar zachował się rynek złota i ropy. Cena uncji po utworzeniu w czwartek ekstremum na poziomie 1730,6 USD skierowała się na południe. O godz. 8.00 inwestorzy płacili za jedną uncję złota ok. 1718 USD. W tym samym czasie baryłka ropy była kwotowana po 110,8 USD.

d133nrk

Piątek jest ważnym dniem na rynku złotego. Poznamy dzisiaj wstępne dane o dynamice PKB w 2011 roku w Polsce. Ekonomiści przewidują czteroprocentowy wzrost PKB w minionym roku. Inwestorzy poznają też dane o dynamice sprzedaży detalicznej za grudzień (konsensus ekonomistów ukształtował się na poziomie 10,7 proc. r/r) oraz wielkość stopy bezrobocia w tym samym czasie. W tym przypadku analitycy przewidują wzrost wartości do 12,5 proc. wobec 12,1 proc. we wcześniejszym okresie. Jeżeli dane okazałyby się wyższe od oczekiwań trend aprecjacyjny na rynku złotego mógłby dłużej się utrzymać się przed ewentualną koretką (realizacją zysków). Poziomem docelowym na rynku euro do złotego byłby wtedy poziom 4,1554 PLN. Na parze dolar-złoty były to odpowiednio poziom 3,1631 PLN. O godz. 8.00 inwestorzy płacili na rynku za euro ok. 4,2382 PLN oraz za dolara ok. 3,2326 PLN.

O godz. 11.00 odbędzie się aukcja 6-miesięcznych bonów skarbowych we Włoszech. Najważniejsze dzisiaj będą wstępne dane o amerykańskim PKB, które zostaną opublikowane o godz. 14.00. O godz. 14.45 rozpocznie się konferencja z udziałem prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego.
Radosław Wierzbicki
NOBLE Markets

d133nrk

Podziel się opinią

Share
d133nrk
d133nrk