Trwa ładowanie...
d1ccawz

We wtorek harmonogram działań dla energetyki jądrowej

We wtorek, 11 sierpnia 2009 roku, Rada Ministrów zajmie się ramowym harmonogramem działań dla energetyki jądrowej w Polsce.

d1ccawz
d1ccawz

Harmonogram dokładnie określa zadania, jakie czekają administrację publiczną i inwestora, który będzie odpowiadał za budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Podzielono go na cztery etapy: opracowanie i przyjęcie przez Radę Ministrów Programu polskiej energetyki jądrowej, ustalenie lokalizacji i zawarcie kontraktu na budowę pierwszej elektrowni jądrowej, wykonanie projektu technicznego i uzyskanie wszystkich wymaganych prawem uzgodnień oraz budowę pierwszej elektrowni jądrowej.

Zgodnie z przyjętym przez rząd 13 stycznia 2009 roku dokumentem o prowadzonych i inicjowanych kierunkach działań rządu na rzecz bezpieczeństwa energetycznego kraju w obszarach gazu ziemnego i energetyki jądrowej do 2020 roku planuje się wybudowanie w naszym kraju przynajmniej jednej elektrowni atomowej. W tym celu powołano Pełnomocnika Rządu do spraw Polskiej Energetyki Jądrowej.

Rządowy program zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego zakłada realną dywersyfikację dostaw. Do głównych przedsięwzięć należy budowa terminalu gazu w Świnoujściu. W czerwcu br. weszła w życie specjalna ustawa rządowa, dzięki której uproszczone i skrócone zostały procedury związane z przygotowaniem budowy. W lipcu br. wydano pozwolenie na budowę części lądowej gazoportu. Ponadto podpisano umowę z Katarem na dostawę skroplonego gazu. Obok budowy terminalu gazu rząd planuje budowę elektrowni jądrowych. Zgodnie z rządową uchwałą w Polsce wybudowane zostaną co najmniej dwie elektrownie jądrowe, w tym przynajmniej jedna do 2020 roku. Program zakłada także: rozbudowę magazynów gazu ziemnego w Wierzchowicach (w trakcie) oraz Mogilnie, budowę magazynu gazu ziemnego w Kosakowie, budowę magazynów ropy naftowej i paliw w okolicach Kosakowa, budowę kopalni gazu Lubiatów - Międzychód - Grotów (w trakcie) oraz rozbudowę połączenia gazowego z RFN w Lasowie. Dodatkowo, dzięki determinacji części państw członkowskich
wspieranych przez polski rząd projekt budowy gazociągu Nabucco uzyskał dofinansowanie 200 mln euro.

d1ccawz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ccawz