Trwa ładowanie...
d48ng6l
zus
27-01-2006 15:50

We wtorek losowanie do OFE

We wtorek, 31 stycznia, odbędzie się losowanie przydziału do otwartych funduszy emerytalnych (OFE), które przeprowadzi ZUS - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

d48ng6l
d48ng6l

31 stycznia odbędzie się losowanie przydziału do otwartych funduszy emerytalnych (OFE)
, które przeprowadzi ZUS - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Osoby, które do 10 stycznia nie wybrały samodzielnie OFE, otrzymają przydział do jednego z czterech funduszy notujących najwyższe stopy zwrotu (z wyłączeniem funduszy z największą liczbą uczestników). Te cztery fundusze to: OFE Polsat, OFE Generali, OFE AIG lub OFE DOM.

O losowaniu zainteresowanym przypominał ZUS. Starał się to czynić w takim terminie, by każdy, kto ma obowiązek odkładać część składki emerytalnej w OFE zdążył z podpisaniem umowy do 10 stycznia. Jak kilkanaście dni temu informował ZUS, wezwania są wysyłane na ok. 40-50 dni przed losowaniem.

Losowanie OFE jest przeprowadzane dwa razy do roku - w styczniu i w lipcu.

d48ng6l

Obowiązek wyboru OFE mają wszystkie osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r., które podjęły pierwszą pracę lub rozpoczęły działalność zobowiązującą je do odprowadzania do ZUS składek na ubezpieczenia emerytalne. Losowanie do OFE nie dotyczy studentów i uczniów do 26. roku życia, którzy podjęli pracę w ramach umowy zlecenia, umowy o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie.

W Polsce jest 15 OFE, zarządzanych przez 15 powszechnych towarzystw emerytalnych.

OFE to tzw. II filar zreformowanego systemu emerytalnego. Od 1999 r. wpływa do nich część składki emerytalnej - 7,3 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne. Składki te nie są wypłacane na bieżąco innym ubezpieczonym, tylko gromadzone na kontach przypisanych do każdego ubezpieczonego i inwestowane na jego rzecz. Wartość aktywów netto OFE na koniec grudnia wyniosła 86,08 mld zł.

d48ng6l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48ng6l