Trwa ładowanie...
du3460b
IAR
Prawo i finanse

Więcej prawników, niższe ceny

Aplikacje radcowska i adwokacka nadal będą kosztowały 15 tysięcy złotych, ale kończyć się będą egzaminem państwowym - czytamy w dzienniku "Polska".
Share
du3460b

Za kilka dni będzie gotowy projekt ustawy, który zrewolucjonizuje korporacje prawnicze

Ministerstwo Sprawiedliwości, które opracowało nowe zasady egzaminów prawniczych, chce, żeby absolwenci prawa mogli łatwiej zaplanować swoje kariery. Resort chce też ułatwić im wstęp na aplikacje i pokonanie kolejnych egzaminów.

Projekt zakłada skrócenie aplikacji radcowskiej i adwokackiej z obecnych 3,5 roku do dwóch lat. Kończyłyby się ujednoliconym pisemnym egzaminem państwowym. Ministerstwo chce też przywrócić minimalne limity przyjęć na aplikacje - aplikanci musieliby stanowić minimum 10 procent prawników w danej izbie okręgowej. Zniesienie limitów doprowadziło do sytuacji, że na aplikacje przyjmowano od 2 do 5 procent liczby czynnych prawników. Łącznie w 2007 roku. na dostało się na nie około 8,2 tysiąca osób.

du3460b

Dziennik "Polska" zauważa również, że projekt ustawy stwarza też nową możliwość zostania adwokatem lub radcą - bez konieczności odbywania aplikacji. Byłoby to możliwe dla doradców prawnych. Ministerstwo chce dać im więcej uprawnień. Doradcy będą mogli występować w sądach rejonowych w niektórych sprawach cywilnych. W zamian muszą zdać egzamin państwowy. Po czterech latach i kolejnym egzaminie mogliby zostać automatycznie wpisani na listę radców prawnych lub adwokatów.

Obecnie w Polsce jest około 9 tysięcy adwokatów i 20 tysięcy radców prawnych. Dzięki ułatwieniom, które chce wprowadzić resort, za sześć lat adwokatów może być o 7 tysięcy więcej niż obecnie, a radców prawnych - o 12 tysięcy.

du3460b

Podziel się opinią

Share
du3460b
du3460b