Trwa ładowanie...
d2kp4ww

Więcej wypadków przy pracy

Tylko w ubiegłym roku wypadkom przy pracy uległo 95 i pół tysiąca osób. Jest to o ponad 11 tysięcy więcej niż rok wcześniej - wynika z raportu Państwowej Inspekcji Pracy.
Share
d2kp4ww

Jak twierdzi szefowa Inspekcji Bożena Borys Szopa, wypadkom ulegają najczęściej robotnicy budowlani, kierowcy, górnicy oraz osoby zatrudnione przy obróbce metali i drewna. Wiele wypadków odnotowano też w rolnictwie. Przyczyną wypadków jest najczęściej łamanie przepisów z zakresu bhp. Inspektorzy pracy odnotowali też niewypłacanie bądź nieterminowe wypłacanie wynagrodzeń i nieudzielanie należnych urlopów.
Blisko połowa pracodawców nierzetelnie prowadziła też ewidencję czasu pracy. Jak zaznaczyła Bożena Borys Szopa, główną przyczyną przekraczania obowiązujących norm jest zatrudnianie zbyt małej ilości pracowników w stosunku do potrzeb. Inspektorzy pracy nałożyli w postępowaniu mandatowym grzywny wynoszące w sumie 15 milionów złotych. Skierowali też do prokuratury 926 wniosków o popełnienie przestępstwa. a do sądów grodzkich 1900 wniosków o ukaranie.
W sumie w ubiegłym roku inspektorzy pracy przeprowadzili 88 tysięcy kontroli. Dzięki nim udało się między innymi wyegzekwować wypłaty dla pracowników na kwotę 140 milionów złotych oraz udzielić zaległe urlopy wypoczynkowe dla 95 tysięcy pracowników.

d2kp4ww

Podziel się opinią

Share
d2kp4ww
d2kp4ww