Trwa ładowanie...

Wiemy, kogo skontroluje skarbówka

W 2011 r. skarbówka zbierze od podatników, którzy nie ujawnili dochodów, o 1/5 więcej niż rok wcześniej - szacuje "Rzeczpospolita". Inwestowałeś zarobione za granicą pieniądze, kupowałeś nieruchomości? Spodziewaj się kontroli!

Share
Wiemy, kogo skontroluje skarbówka
Fot: Przemysław Jach/wp.pl
d456b28

Jak wyjaśnia Jan Deliś z Ministerstwa Finansów, inspektorzy sprawdzają podatników wydających więcej niż zarabiają.

"Rz" dotarła do danych MF, według których w 2010 r. wpływy z podatku od nieujawnionych dochodów wzrosły o blisko 30 proc. Spadła przy tym liczba postępowań, bo - jak uzasadnia resort - urzędy trafniej typują podatników do kontroli.

d456b28

Źródłem informacji dla inspektorów są między innymi akty notarialne oraz deklaracje podatkowe wypełniane przez nabywców nieruchomości. Skarbówka może też szybko sprawdzić dane o dochodach podatnika, które gromadzone są elektronicznie w bazach urzędów skarbowych. Kontrolerzy nie pogardzą też donosem. Autorami wielu z nich są przedsiębiorcy, którzy skarżą się, że konkurencja rzekomo nie płaci podatków.

Jak mówi Andrzej Bartyska, inspektor z Gdańska, coraz więcej osób powołuje się na dochody z pracy za granicą. - Kontrolowani tłumaczą się też często, że przez wiele lat trzymali oszczędności w domu, w szafie lub pod podłogą - dodaje Deliś. Jeśli powołują się na majątek zgromadzony np. w latach 80., fiskus żąda dokumentacji.

d456b28

Podziel się opinią

Share
d456b28
d456b28