Trwa ładowanie...
d2yy02s
30-01-2012 09:36

WIG20 ponad normę

W piątek na giełdach europejskich zobaczyliśmy korektę spadkową, która zresztą jak najbardziej się należała wykupionemu rynkowi. WGPW jednak nie poddał się zniżce nastrojów, m.in. dzięki dobremu odczytowi dynamiki PKB w 2011, która wyniosła 4,3% (spodziewano się ok. 4,2%).

Share
d2yy02s

Początek notowań na warszawskim parkiecie był wręcz zaskakująco dobry. WIG20 w okolicach południa osiągnął dzienne maksima zyskując przeszło 1%. Potem pogorszenie nastrojów na zachodzie przyniosło korektę, ale wsparcie w rejonie czwartkowego zamknięcia nie zostało zdobyte przez podaż, co w ostatecznym rozrachunku należy uznać za spory sukces strony popytowej, tym bardziej, że nie brakowało powodów do głębszego cofnięcia. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim rozczarowanie popołudniowymi danymi o dynamice PKB w USA w IV kwartale 2011 (+2,8% vs prognoza +3%), obniżkę ratingu przez agencję Fitch takim państwom jak Włochy i Hiszpania, a także przeciętne raporty amerykańskich blue chipów (Ford, Procter&Gamble, Chevron). Na osłodę kupującym pozostały doniesienia, że najpóźniej w weekend zakończą się pertraktacje nad umorzeniem długu Grecji przez prywatnych inwestorów, a także zrewidowany w górę odczyt wskaźnika nastrojów konsumenckich w USA. Na inwestorach europejskich nie zrobił to wrażenia i indeksy
Starego Kontynentu kończyły dzień około jednoprocentowymi spadkami. W takim otoczeniu WIG20 wypadł całkiem nieźle, zamykając dzień neutralnym wynikiem (2 306 pkt) przy obrocie 609 mln PLN.

Piątkowa sesja wyniosła w ciągu dnia indeks szerokiego rynku nawet w okolice 40 784 pkt. W końcówce popyt nieco osłabł, ale ostatecznie dzień zaliczyć można do udanych a notowania zamknęły się na poziomie 40 468 (+0,2%), przy obrocie sięgającym po sesji 798 mln zł. Na wykresie dziennym wyrysowana została biała szpulka umiejscowiona powyżej czwartkowej świecy. Świeca poprzedzona została niewielką luką wzrostową, która w najbliższym czasie wspierać będzie kupujących. Zakres notowań sugeruje, że popyt nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, co może zostać wykazane już w trakcie dzisiejszych notowań, chociaż z drugiej strony, ostatnia sesja tygodnia była relatywnie słabsza w stosunku kwotowań z czwartku. W układzie wskaźnikowym, RSI potwierdził wzrost przy relatywnie słabym zachowaniu Composite Index i Derivative Oscillator. Coraz mocniejszy okazuje się również ADX, który utrzymuje wartość 29 pkt, co podkreśla przewagę kupujących. Pierwsza sesja tygodnia zapowiada się zatem interesująco a kolejnym krokiem na
drodze byków będzie atak szczyt z października, który przebiega na poziomie 41 944 pkt.

Spółki

UNICREDIT
Inwestorzy zapisali się na 99,8% nowej emisji włoskiego banku o wartości 7,5 miliarda euro, poinformował w piątek wieczorem Unicredit.

MIESZKO
Spółka w dniu 26.01.2012 r. otrzymała z Sądu Rejonowego dla Warszawy – Mokotowa zawiadomienie o wpisie Mieszko do księgi wieczystej jako użytkownika wieczystego nieruchomości położonej w Warszawie, ul. Chrzanowskiego 8B.
1.Nieruchomość (grunt wraz z budynkami) została nabyta przez Z.P.C. "Mieszko" S.A. na podstawie umowy sprzedaży tej nieruchomości zawartej dnia 22.12.2011r. pomiędzy Sprzedawcą - ING Lease (Polska) Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie a nabywcą - Mieszko.

  1. Umowa Sprzedaży została zawarta w wyniku realizacji zobowiązania określonego w zawartej pomiędzy stronami w dniu 30.09.2002r. umowy leasingu finansowego budynku oraz umowy dzierżawy gruntu i umowy zobowiązującej do sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu i prawa własności budynku, na mocy których to umów Leasingodawca - ING zobowiązał się w określonym terminie od upływu okresu trwania umowy leasingu przenieść na Leasingobiorcę - Mieszko użytkowanie wieczyste gruntu wraz z budynkami za cenę określoną w tych umowach.
  2. Nieruchomość została nabyta przez Mieszko za cenę 2.802.413,46 zł netto plus podatek VAT w kwocie 644.555,09 zł. Przez cały okres trwania umowy leasingu finansowego budynku i umowy dzierżawy gruntu, Mieszko uiszczała na rzecz ING opłaty leasingowe i czynsz dzierżawny. Wartość ewidencyjna aktywów w księgach rachunkowych emitenta wynosi 34.062 tys. zł.
  3. Emitent sfinansował nabycie aktywów ze środków własnych.
d2yy02s

BIOTON
Spółka poinformowała, że w dniu 27.01.2012 r. zawarła z jednostką powiązaną spółki - INDAR ZAO z siedzibą w Kijowie umowę sprzedaży do Indaru: substancji insuliny wytwarzanej przez spółkę oraz wstrzykiwaczy do podawania insuliny produkowanych przez jednostkę zależną spółki - Copernicus Sp. z o.o. Umowa została zawarta na 3 lata. Roczna wartość dostaw w ramach umowy szacowana jest na 7 mln USD. Zawarcie Umowy otwiera przed Spółką możliwości zacieśnienia współpracy z Indarem, który jest największym producentem insuliny na Ukrainie. Rynek ukraiński to największy, po Federacji Rosyjskiej, rynek insuliny wśród krajów Wspólnoty Niepodległych Państw.

KALENDARIUM Z DNIA 2012-01-30
Dane makro
14:30 Stany Zjednoczone - Dochody Amerykanów za grudzień (poprzednio: 0,1% m/m, konsensus: 0,3% m/m);
14:30 Stany Zjednoczone - Wydatki Amerykanów za grudzień (poprzednio wartość: 0,1% m/m, konsensus: 0,1% m/m).

d2yy02s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yy02s
d2yy02s