Trwa ładowanie...
d1p0d2l

Województwo małopolskie chce sprzedać PKS Wadowice

Województwo małopolskie zdecydowało o sprzedaży PKS w Wadowicach. Jest to jeden z PKS-ów, którego akcje samorząd nieodpłatnie otrzymał od Skarbu Państwa na mocy umowy zawartej w połowie zeszłego roku.

d1p0d2l
d1p0d2l

Jak zaznaczył we wtorek członek zarządu województwa małopolskiego Marek Sowa, spółka ta od lat miała ujemne wyniki finansowe. Jej straty wynikały przede wszystkim z przestarzałego i niedopasowanego do potrzeb taboru.

Zdaniem władz regionu wadowicki PKS wymaga natychmiastowej, głębokiej restrukturyzacji obejmującej zarówno działalność operacyjną, jak i źródła jej finansowania.

Zgodnie z opracowaniem dotyczącym planu rozwoju PKS-ów należących do samorządu województwa, dla PKS w Wadowicach rozważano dwa możliwe rozwiązania: sprzedaż całej spółki lub jej części albo restrukturyzację majątkowo-finansową przeprowadzoną przez samorząd województwa.

Z analiz wynikało, że drugie rozwiązanie oznacza konieczność poniesienia przez samorząd znaczących kosztów - ok. 8,3 mln zł w ciągu najbliższych trzech lat. Przedsięwzięcie byłoby obarczone wysokim ryzykiem ze względu na złą kondycję przedsiębiorstwa i "skostniałą" strukturę zarządzania. Dlatego zarząd województwa zdecydował, a sejmik wyraził zgodę na sprzedaż spółki inwestorowi.

PKS Wadowice zajmuje się głównie publiczną komunikacją autobusową. Firma posiada około 70 pojazdów oraz zatrudnia 160 pracowników.

d1p0d2l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p0d2l