Trwa ładowanie...
d4ifmqq

Wolimy państwowy garnuszek

Polacy wolą pracować w sektorze publicznym. Twierdzą, że sytuacja na rynku pracy poprawiła się. Nie obawiają się bezrobocia, tak jak przed laty, wynika z badania "Pracujący Polacy 2007".
Share
Wolimy państwowy garnuszek
d4ifmqq

Polacy wolą pracować w sektorze publicznym. Twierdzą, że sytuacja na rynku pracy poprawiła się. Nie obawiają się bezrobocia, tak jak przed laty. Takie wnioski wynikają z badania "Pracujący Polacy 2007" przeprowadzonego na zlecenie Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan".

Badaniem objęto 1021 zatrudnionych Polaków. Blisko połowa z nich (45,2 proc.) chciałaby pracować w sektorze publicznym, co czwarty (26,3 proc.) w sektorze prywatnym, a co piąty (21,5 proc.) - prowadzić działalność na własny rachunek.

- Mimo że większość pracujących Polaków deklaruje poparcie dla prywatyzacji, to prawie połowa chce pracować w sektorze publicznym - powiedziała PAP prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Henryka Bochniarz.

d4ifmqq

Większość osób objętych badaniem (ponad 51 proc.) uważa, że sytuacja na rynku pracy poprawiła się. Zdaniem 40 proc. respondentów jest praca dla pracowników o różnych kwalifikacjach, blisko 37 proc. uważa, że dla poszukiwanych fachowców. Tylko około 14 proc. twierdzi, że nie można znaleźć pracy. Reszta nie ma na ten temat zdania.

Według Bochniarz należy rozstać się z mitami, że Polacy są niezadowoleni ze swojej pracy, że pracodawcy nie wypełniają swoich obowiązków, a także z tym, że Polacy mają negatywny stosunek do samozatrudnienia.
Z badania wynika także, że 35 proc. respondentów deklarowało, że pojechałoby do pracy w krajach dawnej "piętnastki", ale 2/3 z nich twierdziło, że nie spełnia warunków (język, kwalifikacje). Co piąty respondent twierdził natomiast, że ma kompetencje i zna język, ale woli pozostać w Polsce. W porównaniu z latami ubiegłymi liczba takich osób zwiększyła się.

Polskie członkostwo w UE pozytywnie oceniło 85 proc. respondentów. Obawy dotyczyły jedynie wyjazdu z kraju młodzieży i fachowców oraz wprowadzenia euro.
Pytani o to, czego się obawiają, respondenci wskazywali najczęściej: choroby (61 proc.), brak perspektyw dla dzieci (29 proc.), biedę (blisko 26,6 proc.) i bezrobocia (22,6 proc.). Pełne wyniki badania zostaną przedstawione we wrześniu.

Zobacz też:
Polski hydraulik spakował walizki
Firmy chcą otwarcia rynku pracy

d4ifmqq

Podziel się opinią

Share
d4ifmqq
d4ifmqq