Trwa ładowanie...
d31m8t7
d31m8t7

Wolne w święto Trzech Króli?

Zebrano już prawie 500 tys. podpisów za przywróceniem wolnego od pracy święta Trzech Króli.
Share
d31m8t7

Dokładnie ponad 480 tysięcy podpisów poparcia zebrał już komitet inicjatywy ustawodawczej pod obywatelskim projektem ustawy o ustanowieniu 6 stycznia - święta Trzech Króli - dniem wolnym od pracy - poinformował pełnomocnik komitetu, prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. To już prawie pięciokrotnie więcej niż wymagana liczba - 100 tysięcy podpisów - aby obywatelski projekt trafił pod obrady parlamentu.

Kropiwnicki zaznaczył, że sprawdzonych i pozytywnie zweryfikowanych zostało już ponad 400 tysięcy podpisów; kolejnych 40 tys. jest wciąż weryfikowanych. 42 tys. podpisów było niepełnych i one nie trafią do Sejmu. Akcja zbierania podpisów zakończy się 17 czerwca, tydzień później listy z podpisami trafią do marszałka Sejmu. W zbieraniu podpisów uczestniczą m.in. Chrześcijański Ruch Samorządowy, Łódzkie Porozumienie Obywatelskie, NSZZ "Solidarność", Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i Liga Polska. Kropiwnicki liczy, że jeszcze w tym roku ustawa przejdzie przez parlament i zostanie podpisana przez prezydenta, a w przyszłym roku święto Trzech Króli będzie już dniem wolnym od pracy.

Inicjatorzy projektu przypominają, że w Polsce do roku 1960 Dzień Trzech Króli był obchodzony jako święto i był to jednocześnie dzień wolny od pracy. W uzasadnieniu przekazanym m.in. marszałkowi Sejmu napisali, że święto Trzech Króli jest najstarszym ze świąt chrześcijańskich związanych z narodzinami Jezusa Chrystusa, obchodzonym nawet wcześniej niż święta Bożego Narodzenia.

d31m8t7

Przypominają również, że obecnie święto Trzech Króli, będące jednocześnie dniem wolnym od pracy, jest obchodzone w dziewięciu krajach Unii Europejskiej, m.in. w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii. W uzasadnieniu zaznaczono, że Polska nie przoduje wśród krajów UE co do liczby dni wolnych od pracy w ciągu roku, lecz znajduje się pod tym względem na 12. miejscu. Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli, Kościół katolicki obchodzi 6 stycznia. Kończy ono trwające od wigilii obchody świąt Bożego Narodzenia. Katolicy mają w tym dniu obowiązek uczestnictwa w mszy św. tak jak w niedzielę.
Zobacz też:
SZUKAMY POZ ZNAJOMOŚCI
PŁACE NADAL W GÓRĘ

d31m8t7

Podziel się opinią

Share
d31m8t7
d31m8t7