Trwa ładowanie...

Wrócą auta z kratką?

Rząd szykuje zmiany w ustawie o VAT. Jeśli nie wyrobi się na czas, to od 2014 roku wrócą odliczenia podatku od aut z kratką - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Share
Wrócą auta z kratką?
Źródło: Jupiterimages
d2c1woa

Resort finansów na dwa lata 2010-2012 zamroził odliczanie VAT od paliwa do samochodów osobowych przerobionych na ciężarowe (z kratką) oraz na trzy lata ograniczył prawo odliczania podatku przy nabyciu, najmie, leasingu samochodów z kratką do 60 proc. nie więcej niż 6 tys.

W przyszłym roku nic się nie zmieni. Unijny komisarz ds. VAT zgodził się na przedłużenie na 2013 rok zakazu odliczania VAT od paliwa. Sprawa z nabywaniem aut jeszcze nie jest przesądzona. Ministerstwo chce zrobić natomiast wszystko, aby całkowicie zlikwidować możliwość odliczania VAT od aut z kratką.

Jak informuje Tomasz Tratkiewicz z Ministerstwa Finansów, zmiana ustawy o VAT będzie wymagała uruchomienia procedury derogacyjnej (uchylającej niektóre przepisy) Jest ona jednak dość długotrwała. A aby takie zmiany w ogóle były możliwe, konieczna jest zgoda wszystkich 27 państw członkowskich.

d2c1woa

Jeśli te zmiany miałyby wejść w życie od 2014 roku, konieczne jest przygotowanie i wysłanie odpowiednich dokumentów do unijnych instytucji najpóźniej już tej jesieni.

- Nie może mieć miejsca sytuacja, w której podatnik, odpisując pełny VAT, wykorzystuje następnie samochód na cele prywatne i nie rozlicza z tego tytułu podatku - mówi Tratkiewicz.

Na razie wprowadzenie stosownych zakazów wymaga zgody Unii. Na razie Polska uzyskała zgodę na przedłużenie o kolejny rok zakazu odliczania VAT od paliwa do samochodów. W 2013 roku chce przedłużyć te regulacje. Jeśli jednak zostawi przepisy w obecnym, wskazanym jako docelowy kształcie, w 2014 roku zaczęłyby obowiązywać złagodzone przepisy, czyli te stosowane przed dwoma laty. Na polskie drogi wróciłyby samochody z kratką.

d2c1woa

Podziel się opinią

Share
d2c1woa
d2c1woa