Trwa ładowanie...
d1p3b6j

Wskaźnik koniunktury spadł do 1,0 pkt

Koniunktura w przemyśle przetwórczym w listopadzie pogorszyła się na skutek negatywnego oddziaływania czynników sezonowych - wynika z opublikowanych badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Wskaźnik koniunktury zmniejszył się o 6,6 pkt do poziomu plus 1 pkt.

Share
d1p3b6j

"Wskaźnik koniunktury w listopadzie zmniejszył swoją wartość o 6,6 punktu, osiągając wartość +1,0 pkt. Pogorszenie koniunktury odnotowano zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. W skali roku miał miejsce spadek wartości wskaźnika o 10,8 punktu" - napisano w komentarzu do badań.

"Dystans do wartości sprzed roku powiększa się, wskazując na brak pozytywnego oddziaływania czynników cyklicznych" - dodano.

Zgodnie z badaniem największe spadki wartości sald dotyczyły poziomu produkcji i nastrojów przedsiębiorstw.

"Przewidywania na najbliższe miesiące są pesymistyczne, co każe oczekiwać dalszego pogarszania koniunktury" - napisano.

d1p3b6j

"Portfel zamówień zmniejszył się tylko w firmach prywatnych. Publiczne odnotowały niewielki wzrost zamówień zarówno krajowych, jak i eksportowych, ale przewidują ich spadek w najbliższych miesiącach" - dodano.

Autorzy badania podają również, że przedsiębiorstwa informują o spadku zatrudnienia i pogarszaniu się ich sytuacji finansowej.

"Rosną przeciętne jednostkowe koszty produkcji" - podkreślają.

Eksperci IRG SGH informują również, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy zmniejszył się eksport.

"Towarzyszy temu poprawa konkurencyjności naszych towarów na rynkach zagranicznych oraz wzrost korzyści z eksportu w porównaniu do korzyści z produkcji na rynek krajowy" - dodają.

d1p3b6j

Podziel się opinią

Share
d1p3b6j
d1p3b6j