Trwa ładowanie...

Wycieczki droższe o podatek

PTTK musi doliczyć podatek od imprez z udziałem osób, które nie są jego członkami

Share
Wycieczki droższe o podatekŹródło: Jupiterimages
d25y8gc

Problem stanowią niejasne przepisy ustawy o VAT obowiązujące od 1 stycznia, które ograniczyły stosowane wcześniej zwolnienia.

– W ciągu roku organizujemy non profit 22 – 25 tys. różnego rodzaju imprez turystyki kwalifikowanej, np. wycieczek krajoznawczych, rajdów turystycznych czy też spływów kajakowych albo rejsów adresowanych głównie do dzieci i młodzieży – mówi Andrzej Gordon, sekretarz generalny Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

– Z przepisów, które obowiązują od początku 2011 r., wynika, że pobierając tzw. wpisowe od osób niebędących członkami PTTK, będziemy musieli doliczać VAT. Nie chcemy organizować naszych imprez wyłącznie dla członków Towarzystwa, więc grozi nam wzrost nie tylko kosztów, ale również obciążeń dokumentacyjnych – na tyle duży, że podważa to sens prowadzenia takiej działalności – dodaje Gordon.

d25y8gc

Koniec zwolnienia

Istnieje ryzyko, że również nocleg w schroniskach należących do Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych (PTSM) będzie droższy o VAT. – Kilkakrotnie zwracaliśmy się do organów podatkowych o interpretację, ale otrzymaliśmy bardzo niejasne odpowiedzi. Martwi nas, że znowelizowana ustawa zawiera tak nieprecyzyjne przepisy – mówi Marek Szpecht, sekretarz generalny PTSM. – Rzeczywiście nowelizacja ustawy o VAT skomplikowała sytuację takich organizacji, jak PTTK i PTSM.

Do końca 2010 r. korzystały one ze zwolnienia na podstawie załącznika nr 4 dla usług świadczonych przez „organizacje członkowskie gdzie indziej nie sklasyfikowane“ – mówi Piotr Żurowski, doradca podatkowy w KPMG. – Teraz mogą powoływać się na zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 31 dotyczące organizacji powołanych do realizacji celów o charakterze politycznym, związkowym, patriotycznym, filozoficznym, filantropijnym lub obywatelskim w zakresie interesu zbiorowego swoich członków, wykonywane na ich rzecz w zamian za składki. Nie rozwiązuje to jednak problemu opodatkowania imprez, w których biorą udział osoby niezrzeszone. Organizacje te mogą też dowodzić, że na podstawie art. 15 w ogóle nie są podatnikami VAT – wyjaśnia Piotr Żurowski.

Nie ma innych rozwiązań

Również Ministerstwo Finansów, które odpowiadało na pytanie poselskie nr 8461, nie przedstawiło jednoznacznego rozstrzygnięcia. Pytanie dotyczyło możliwości stosowania przez PTTK i PTSM zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 21 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że od 1 stycznia wolne od VAT są usługi świadczone przez niezależne grupy osób na rzecz swoich członków, których działalność jest zwolniona z podatku lub w zakresie tej działalności członkowie ci nie są uznawani za podatników.

Dotyczy to usług niezbędnych do wykonywania działalności zwolnionej lub wyłączonej od podatku. Ministerstwo odpowiedziało na to pytanie przecząco. Nie wskazało przy tym żadnego innego przepisu, który mogłyby stosować PTTK i PTSM, aby nadal korzystać ze zwolnienia z VAT.

Monika Pogroszewska

d25y8gc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25y8gc
d25y8gc