Trwa ładowanie...
d1eztjf
d1eztjf

Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 11 kwietnia, 20.00

...
Share
d1eztjf

11.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Gwiazdor indyjskiego kina Amitabh Bachchan będzie wspierać Kraków w pozyskiwaniu bollywoodzkich produkcji filmowych. W poniedziałek aktor otrzymał z rąk prezydenta Jacka Majchrowskiego klucz do bram miasta.

- Architekt Paweł Szychalski zaprezentował w poniedziałek projekt pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim; tworzyłoby go 96 nieregularnie rozmieszczonych reflektorów zainstalowanych w chodniku. W Warszawie jeden pomnik ofiar już jest - przypomina ratusz.

d1eztjf

- Zwrotu ok. 6,8 mln zł z tytułu wypłaconych odsetek kościelnemu wydawnictwu Stella Maris żąda od Archidiecezji Gdańskiej Skarb Państwa. Proces cywilny w tej sprawie rozpoczął się w poniedziałek przed Sądem Okręgowym w Gdańsku.

- Minister kultury Bogdan Zdrojewski ocenił w poniedziałek, że koncepcja pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim, który tworzyłoby 96 nieregularnie rozmieszczonych reflektorów, zainstalowanych w chodniku, to "myślenie idące w dobrym kierunku".

- Pocisk lotniczy znaleźli robotnicy pracujący przy budowie dróg dojścia i parkingu obok trybuny zachodniej stadionu Wisły Kraków - poinformowała w poniedziałek policja.

- Gdańsk otrzyma prawie 22 mln zł z UE m.in. na dokończenie budowy lub przebudowę trzech zbiorników retencyjnych, a także odwodnienie terenu pod stadionem Baltic Arena. Umowa w sprawie ochrony wód Zatoki Gdańskiej ma zostać podpisana we wtorek.

d1eztjf

- Już ponad 12 tys. podpisów zebrali rzemieślnicy pod protestem przeciwko ograniczeniu środków na refundację kosztów wynagrodzenia osób zatrudnianych w celu nauki zawodów rzemieślniczych - poinformowano w poniedziałek w Katowicach.

- Decyzja o usunięciu Marcina Libickiego z listy PiS przed wyborami do Parlamentu Europejskiego nie zapadła na podstawie publikacji prasowych - powiedział w poniedziałek przed sądem Jarosław Zieliński, polityk PiS i członek komitetu politycznego tej partii.

- Robin Gibb, jeden z trzech braci legendarnego zespołu Bee Gees, potwierdził przyjazd do Polski i swój występ w Sali Kongresowej 29 maja. Jak powiedział jego menedżer Mick Garbutt "Robin nie może się już doczekać przyjazdu do Warszawy".

- Ponad 220 krewnych ofiar zbrodni katyńskiej przybyło na miejsce katastrofy Tu-154M w Smoleńsku, gdzie w ciszy i skupieniu oddało hołd 96 osobom z prezydenckiej delegacji, które zginęły 10 kwietnia 2010 r.

d1eztjf

- PiS przesłało do Biura Ochrony Rządu pismo, w którym skarży się na działania m.in. funkcjonariuszy biura podczas incydentu, do którego doszło w niedzielę rano, gdy grupa posłów próbowała sforsować barierki ustawione przed Pałacem Prezydenckim - dowiedziała się PAP.

- Kwiaty złożone przez uczestników niedzielnego wiecu przed Pałacem Prezydenckim, trafiły na Powązki Wojskowe pod pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej; do ich przewiezienia użyto trzech samochodów dostawczych - poinformowały służby miejskie.

- Premier Donald Tusk złoży w środę wizytę na Ukrainie. Szef polskiego rządu wraz z premierem Ukrainy Mykołą Azarowem weźmie udział w posiedzeniu komitetu ds. przygotowań do Euro 2012; spotka się też z prezydentem Wiktorem Janukowyczem.

- PJN w najbliższych wyborach parlamentarnych ma ambicję uzyskania 11-procentowego poparcia - oświadczyli politycy tej partii w poniedziałek. W programie wyborczym ugrupowania zapisano m.in. ujednolicenie podatków "3 razy 19" i zmniejszenie zatrudnienia w sektorze publicznym.

d1eztjf

- Możliwość tworzenia rodzinnych domów pomocy społecznej dla niepełnosprawnych przewiduje ustawa o pomocy społecznej, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Określa ona, że jeden pracownik socjalny może zajmować się maksymalnie 50 osobami lub rodzinami.

- 22 października będzie datą wspomnienia liturgicznego Jana Pawła II po jego beatyfikacji - postanowiła w wydanym w poniedziałek dekrecie Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

- Przyspieszenie postępowań w urzędach administracji publicznej przewiduje nowelizacja prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

- Szef MSWiA Jerzy Miller spodziewa się, że do testowego lotu Tu-154M dojdzie "w ciągu najbliższych dni". Według niego, końcowego raportu komisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy smoleńskiej można spodziewać się w maju lub czerwcu.

- Dmuchany autobus, piętnastometrowy kot w butach i miś z filmu Stanisława Barei znajdą się wśród eksponatów prezentowanych od wtorku w Poznaniu na Międzynarodowych Targach Artykułów i Usług Reklamowych Euro-Reklama 2011. Wystawie towarzyszą targi poligraficzne. (PAP)

pif/ jtt/ asa/

d1eztjf

Podziel się opinią

Share
d1eztjf
d1eztjf