Trwa ładowanie...

Wywieś sobie flagę

Dzień Flagi przypada 2 maja. Pracownicy warszawskiego sklepu z flagami twierdzą, że coraz częściej zaopatrują się w nie osoby prywatne.

Share
Wywieś sobie flagę
d336gob

Dzień Flagi przypada 2 maja. Kto musi, a kto może ją prezentować? O czym trzeba pamiętać eksponując flagę.

"Rzeczpospolita" wskazuje, że właściwie jest tylko jeden zasadniczy warunek korzystania z symboli narodowych - wymaga się zachowanie należnej im czci i szacunku.

Przed znieważeniem flagi chroni kodeks karny: za publiczne znieważenie, uszkodzenie lub usunięcie flagi, godła grozi do roku więzienia. Umieszczanie flagi na prywatnych budynkach i posesjach nie jest prawnym obowiązkiem, informuje "Rz". Wiele administracji mieszkaniowych (i spółdzielni) jednak nakazuje ich wywieszanie.

Prawny obowiązek wywieszania flagi ma Sejm, Senat, prezydent, premier, Rada Ministrów – - w siedzibie albo w miejscu obrad. Tak samo organy stanowiące (rady) samorządu terytorialnego – w czasie sesji. Urzędy administracji rządowej (i inne państwowe) oraz samorządowej – z okazji uroczystości, rocznic i właśnie świąt państwowych.

d336gob

Taki obowiązek mają również polskie ambasady i konsulaty (misje zagraniczne), a także kierownicy tych przedstawicielstw na rezydencjach i autach: wywieszają flagę państwową z godłem.

"Rzeczpospolita" informuje, że przed majowym weekendem panował wzmożony ruch w najstarszym warszawskim sklepie z flagami przy ul. Okopowej. Pracownik sklepu mówi, że najwięcej flag kupują administracje mieszkaniowe, ale też prywatne osoby - najczęściej, by wymienić stare flagi na nowe. Tłumaczy, że największe zainteresowanie flagami jest przed świętami państwowymi (3 maja i 11 listopada), mniejsze przed 15 sierpnia (rocznica cudu nad Wisłą, Święto Wojska Polskiego) oraz przed rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego (1 sierpnia).

W ubiegłym roku Dzień Flagi popularyzowała Kancelaria Prezydenta RP. W tym roku uroczystości przygotowuje Kancelaria Sejmu. W programie przewidziano m. in.: uroczyste podniesienie flagi RP na wieży zegarowej Zamku Królewskiego, defiladę kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego, pokaz musztry paradnej oraz koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d336gob

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d336gob
d336gob