Trwa ładowanie...

Wzrosty przy mniejszych obrotach

Na europejskich rynkach akcji tydzień rozpoczął się bez większych huśtawek nastrojów - główne indeksy nie zmieniły od piątku wartości o więcej niż 1 proc.

Wzrosty przy mniejszych obrotachŹródło: Open Finance
d3ksmja
d3ksmja

WIG20 wzrósł o 0,6 proc., osiągając poziom ok. 2630 pkt, a WIG poszedł w górę o 0,5 proc. Obroty na GPW oraz na pozostałych czynnych w poniedziałek rynkach były wyraźnie niższe niż przeciętnie, co było z jednej strony skutkiem wolnego od pracy dnia w Japonii oraz Dniem Krzysztofa Kolumba w USA, a z drugiej brakiem publikacji makroekonomicznych w największych światowych gospodarkach. W przypadku warszawskiego parkietu wartość akcji, które zmieniły właścicieli na dzisiejszej sesji wyniosła nieco więcej niż 1,3 mld PLN.

Ponad 500 mln PLN obrotów wygenerowały tylko dwie spółki: Polska Grupa Energetyczna i KGHM. Tej drugiej spółce niewątpliwie pomaga rosnący popyt na miedź, dzięki któremu ceny czerwonego medalu były Fiasko rozmów ministrów finansów państw z grupy G20 w sprawie zakończenia tzw. "wojny walutowej" nie powinno być dla inwestorów niespodzianką, podobnie jak liczne komentarze ekonomistów, ponaglających Fed w sprawie uruchomienia kolejnej tury zakupów obligacji lub innych programów mających pobudzić gospodarkę USA do wzrostu.

Tuż po rozpoczęciu notowań za oceanem indeks DJIA znalazł się powyżej poziomu 11 tys. pkt po raz pierwszy od początku maja 2010 roku. Przed publikacją wyników finansowych przez takie duże spółki jak Intel, JPMorgan Chase, Google czy General Electric, na rynkach akcji przeważają optymiści, wykorzystujący płytkie korekty nie do realizacji zysków, ale do zwiększania zaangażowania w ich papiery wartościowe. Z pozostałych rynków warto zwrócić uwagę na gwałtowne wzrosty ceny kukurydzy, która tylko w poniedziałek po zapowiedzi niższych od prognoz zbiorów w USA podrożała o ok. 7 proc.

Na rynkach walutowych po drugiej nieudanej próbie ataku na poziom 1,40 USD za EUR, dolar zaczął bardziej zdecydowanie odrabiać straty względem wspólnej waluty. Jen był rano najmocniejszy względem amerykańskiej waluty od 15 lat, natomiast złoty nie zdołał umocnić się względem głównych walut. Po południu franka wyceniano na 2,94 PLN, za euro płacono 3,95 PLN, a za dolara 2,84 PLN.

d3ksmja

Łukasz Wróbel
Open Finance

| Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania. |
| --- |

d3ksmja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ksmja