Trwa ładowanie...
ddf1421

Za śmieci zapłaci każdy

Gminy dopilnują, by ich mieszkańcy nie unikali opłat za wywóz odpadów. Ceny wzrosną - informuje na pierwszej stronie "Rzeczpospolita".
Share
Za śmieci zapłaci każdy
Źródło: AFP, Fot: Justin Sullivan
ddf1421

Minister środowiska Andrzej Kraszewski zapowiada, że rewolucja w gospodarce odpadami ma się dokonać 1 stycznia przyszłego roku.

Wtedy ma wejść w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, której założenia przyjął niedawno rząd. Co się zmieni? Zasady zbiórki odpadów oraz opłaty, jakie będą ponosić wszyscy ci, którzy śmieci produkują.

Gazeta pisze, że Ministerstwo Środowiska chce, by mieszkańcy płacili rachunki nie prywatnym firmom, ale na konta gmin, które obowiązkowo przejmą gospodarkę odpadami. To właśnie gmina wyłoni w przetargu firmę, która zbierze odpady, zapewni ich segregację i odzysk surowców. Opłaty za śmieci będą musiały uwzględnić także koszty recyklingu starego sprzętu elektronicznego i koszty wywozu gruzu - dowiedziała się gazeta.

Według ekspertów miesięczna opłata za wywóz śmieci powinna wynieść od 12 do 18 złotych od osoby. Teraz na przykład mieszkańcy bloków płacą w warszawie 6 złotych miesięcznie od osoby - informuje "Rzeczpospolita".

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ "Rzeczpospolita"/ jk/pbp

ddf1421

Podziel się opinią

Share
ddf1421
ddf1421