Trwa ładowanie...
d1xjg05

Zadłużenie Polaków rośnie

Polacy mają blisko 10 mld zł zaległych zobowiązań finansowych. Z raportu, zaprezentowanego przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczych, wynika, że ponad 1,3 mln osób ma kłopoty ze spłatą kredytu. W ciągu dwóch lat kwota zaległych zobowiązań uległa podwojeniu.
Share
Zadłużenie Polaków rośnie
Źródło: WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski
d1xjg05

Główny ekonomista Biura Informacji Kredytowej Andrzej Topiński podkreśla, że dużo lepiej radzimy sobie ze spłatą kredytów hipotecznych. Ekspert wyjaśnia, że problemy ze spłatą kredytu konsumenckiego zaciąganego na zaspokojenie bieżących potrzeb ma około 10 proc. kredytobiorców. Lepiej wygląda sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych - tylko co setny nie jest spłacany w terminie.

Prezes InfoMonitora Mariusz Hildebrand przedstawia profil przeciętnego polskiego dłużnika. Jest to mężczyzna w wieku od 30 do 39 lat, mieszkający w województwie śląskim lub mazowieckim, a jego średnie zadłużenie to około 7,2 tys. zł.

Z raportu wynika, że największy spadek liczby udzielanych pożyczek dotyczy kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich. Jest to spadek istotny, ponieważ w ubiegłym roku dwóch trzecich kredytów na zakup mieszkania udzielono właśnie w szwajcarskiej walucie.

d1xjg05

Podziel się opinią

Share
d1xjg05
d1xjg05