Trwa ładowanie...

Zagraniczna ropa dla polskich firm

Polskie koncerny paliwowe przymierzają się do zagranicznej ekspansji. PKN Orlen, PGNiG i Grupa Lotos przeznaczą miliardy na nowe kopalnie ropy i gazu.

Zagraniczna ropa dla polskich firmŹródło: Fotolia
d3o386o
d3o386o

*Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo * rozważa przejęcia zagranicznych firm posiadających kopalnie ropy i gazu - czytamy w "Parkiecie".

W grę wchodzą złoża w Norwegii, rejonie Morza Północnego lub Ameryki Północnej. Spółka zastrzega, że będzie inwestować tylko w bezpiecznych regionach.

*PGNiG * chciałoby nabyć udziały w amerykańskich firmach wydobywających ropę z łupków i gaz łupkowy. Inwestycja ta pozwoliłaby zdobyć wiedzę przydatną do krajowych poszukiwań w ramach piętnastu łupkowych koncesji, która posiada spółka.

*PGNiG * planuje również kolejne inwestycje w regionie Morza Północnego. Ogółem w tym roku grupa chce przeznaczyć na inwestycje poszukiwawczo-wydobywcze w kraju i za granicą 1,9 mld zł.

Z kolei PKN Orlen na poszukiwania i wydobycie ropy i gazu planuje przeznaczyć do 5,1 mld zł w latach 2013-2017. Koncern chce zbudować zdywersyfikowany portfel koncesji. Na razie posiada prawa do złóż ropy i gazu w Polsce i Kanadzie.

Zakup złoża produkcyjnego w Norwegii jeszcze w tym roku planuje Grupa Lotos.

d3o386o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3o386o