Trwa ładowanie...

Zapłakane banknoty na Litwie

Fani litewskiej waluty narodowej wymyślili oryginalny sposób na pożegnanie lita. Na banknotach, na których widnieją narodowi bohaterowie, dorysowywane są łzy.

Share
Zapłakane banknoty na Litwie
Źródło: Fotolia
d1bvod8

Inicjatorzy akcji tłumaczą, że nie są przeciwnikami wprowadzenia euro. Uważają jednak, że trzeba się symbolicznie pożegnać z litem.

Zapłakani litewscy bohaterowie narodowi: piloci Steponas Darius i Stasys Girenas, patriarcha Jonas Basanaviczius i poeta Maironis. - Nie zdziwcie się, jeżeli w waszych portfelach znajdą się płaczące banknoty - uprzedzają pomysłodawcy.

d1bvod8

Łzy na twarzach wybitnych Litwinów, które zdobią banknoty, domalowuje liczna grupa miłośników narodowej waluty. Zgromadzona na Facebooku grupa 'Verkiantys litai' , czyli "Płaczące lity", liczy już prawie 6 tysięcy internautów.

Tymczasem przedstawiciele banku centralnego Litwy tłumaczą, że są inne sposoby pożegnania z litem bez psucia banknotów.

Rada Europejska potwierdziła w ubiegłym tygodniu, że Litwa spełnia wszystkie wymogi, by wprowadzić euro na początku 2015 r. Ostateczna decyzja Rady Unii Europejskiej w sprawie wprowadzenia wspólnej waluty u naszych sąsiadów zapadnie pod koniec lipca.

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite wyraziła nadzieję, że wprowadzenie euro pomoże w zapewnieniu zdrowej i odpowiedzialnej polityki finansowej.

d1bvod8

Podziel się opinią

Share
d1bvod8
d1bvod8