Trwa ładowanie...

Zaskakująca decyzja SNB

Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie nieoczekiwana decyzja Narodowego Banku Szwajcarii o zaprzestaniu obrony minimalnego kursu wymiany EURCHF na poziomie 1,20 oraz dalszej obniżce stóp procentowych.

Share
Zaskakująca decyzja SNB
Źródło: WP.PL
d3d7qcn

Zgodnie z notatką prasową opublikowaną przez SNB w ostatnim czasie nasiliły się dywergencję pomiędzy politykę pieniężną głównych banków centralnych i obserwowany trend może się jeszcze nasilić. Co więcej SNB zwraca uwagę na silną deprecjację euro, która przyczyniła się tez do silnej deprecjacji franka wobec USD. W tych okolicznościach bank centralny doszedł do wniosku, że utrzymywanie minimalnego kursu wymiany nie jest dalej uzasadnione. Ponadto SNB istotnie obniżył stopy procentowe by mieć pewność, że rezygnacja z obrony minimalnego kursu wymiany nie doprowadziła do istotnego zacieśnienia się warunków w polityce pieniężnej. Bank będzie brał pod uwagę kurs wymiany CHF w ustalaniu polityki monetarnej w przyszłości. Jeśli będzie to konieczne, to bank pozostanie aktywny na rynku walutowym. W reakcji na te dane CHF silnie zyskał na wartości – ruch aprecjacyjny był imponujący. Rzadko widzi się tak silną reakcję na rynku.

Zgodnie z oczekiwaniami decyzją Rady Polityki Pieniężnej główna stopa procentowa pozostała na niezmienionym poziomie 2,0%. W komunikacie opublikowanym po decyzji możemy wyczytać jednak, że Rada nie wyklucza dalszych obniżek stóp procentowych w sytuacji, gdy wzrośnie ryzyko pozostania inflacji poniżej celu w średnim terminie oraz obserwowane będzie spowolnienie wzrostu gospodarczego. Cześć analityków jest zdania, że Rada zdecyduje się na dalsze dostosowywanie polityki monetarnej jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Zloty zyskał na wartości w trakcie publikacji komunikatu, co mogło świadczyć o tym, że rynek spodziewał się bardziej gołębiego komunikatu ze strony członków RPP.

W dniu wczorajszym został opublikowany raport Fed o stanie amerykańskiej gospodarki. Zgodnie z Beżową Księgą aktywność gospodarcza w okresie od połowy listopada do końca grudnia rozwijała się w tempie ‘skromnym’ do ‘umiarkowanego”. W większości dystryktów obserwowany był wzrost produkcji oraz zatrudnienia, a także większy popyt na kredyty. Dużo więcej uwagi przykuwały opublikowane wcześniej dane na temat sprzedaży detalicznej, które istotnie zaważyły na nastrojach rynkowych. Sprzedaż detaliczna spadla bowiem w grudniu o 0,9% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego spadku o 0,1% oraz zrewidowanego wzrostu w dół do 0,4% w listopadzie. Silny spadek o 1,0% zanotowała również sprzedaż detaliczna bez aut. Rozczarowujące publikacje przyczyniły się do osłabienia waluty amerykańskiej oraz spadku amerykańskich indeksów.

d3d7qcn

Opublikowane dziś w nocy dane z australijskiej gospodarki wsparły notowania AUDa. W grudniu zatrudnienie wzrosło o 37,4 tys. wobec oczekiwanego wzrostu o 3,8 tys. Z kolei stopa bezrobocia spadła do 6,1% z 6,2% po korekcie. Lepsze publikację odsuwają w czasie potencjalną obniżkę stóp procentowych oraz stanowią impulse do korekty wzrostowej na AUDUSD.

Podczas czwartkowej sesji oprócz inflacji CPI z Polski poznamy także inflację PPI oraz dane dotyczące aktywności przemysłowej w USA. Opublikowany zostanie indeks NY Empire State oraz indeks Fed z Filadelfii.

EURUSD

Eurodolar pogłębił spadki w dniu dzisiejszym. Silne ruchu na tej parze miały związek z decyzją SNB. Para zeszła dziś poniżej istotnej strefy wsparcia w rejonie 1,1640/60. Euro znajduje się pod silną presją sprzedających. Na wykresie miesięcznym widać, że obecnie najbliższe wsparcie wyznacza minimum na poziomie 1,1375 z listopada 2003 roku. 61,8% zniesienia Fib całości wzrostów z poziomu 0,8225 wyznacza z kolei wsparcie na poziomie 1,2008.
[ EURUSD

]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )

d3d7qcn

AUDUSD

AUDUSD pozostaje w silnym trendzie spadkowym, jednak od kilku dni na wykresie widoczna jest próba wygenerowania korekty wzrostowej. Docelowym poziomem tego odreagowania mogą być okolice 0,8285, gdzie przebiega 50-okresowa średnia EMA na wykresie dziennym oraz nastąpi zrównanie się obecnego ruchu wzrostowego z poprzednia korektą wzrostową z poziomu 0,8539 na 0,8794. Silnym wsparciem pozostaje poziom 0,8033.
[ AUDUSD

]( http://finanse.wp.pl/w1,AUD,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

| Materiał został przygotowany z należytą starannością i rzetelnością, na podstawie ogólnodostępnych informacji, ale ani autor, ani Noble Securities S.A. (NS) nie gwarantują jego kompletności i dokładności. Materiał nie został sporządzony zgodnie z wymogami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji, stanowiących rekomendacje, dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów, lub wystawców (Dz.U. Nr 206, poz. 1715). Nie stanowi rekomendacji w rozumieniu tego Rozporządzenia, nie powinien być też rozumiany jako materiał o charakterze doradczym, lub jako podstawa do podejmowania działań, lub decyzji inwestycyjnych. Osoba korzystająca z opracowania nie może rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych czynników ryzyka niż przedstawione w materiale. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autora (autorów) w dniu publikacji i nie są to opinie czy prognozy NS. NS ani osoby zatrudnione przez
NS nie ponoszą odpowiedzialności za działania, lub zaniechania osób, lub podmiotów, korzystających z opracowania, ani za działania, lub decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych działań, lub decyzji inwestycyjnych. Osiągnięcie zysku w instrumenty finansowe nie jest możliwe bez akceptacji i wystawienia się inwestora na ryzyko poniesienia straty, a w szczególności transakcje w zakresie kontraktów na różnice kursowe (CFD) sa ryzykowne, ponieważ inwestor może stracić więcej niż początkowy depozyt zabezpieczający. |
| --- |

d3d7qcn

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d7qcn
d3d7qcn