Trwa ładowanie...
telewizor
30-03-2009 09:23

Zastanów się, który telewizor kupić

Resort infrastruktury zdecydował wreszcie, na jakich odbiornikach będziemy oglądać cyfrową telewizję naziemną.

Zastanów się, który telewizor kupićŹródło: Jupiterimages
d344wm1
d344wm1

Po kilku latach uzgodniono wreszcie, na jakich telewizorach będziemy mogli oglądać naziemną telewizję cyfrową. W specjalnym komunikacie odpowiedzialny za te ustalenia resort infrastruktury podkreśla, że konsumenci planujący zakup odbiorników już dzisiaj powinni się upewnić, czy sprzęt spełnia wymagania określone w projekcie rozporządzenia.

Wygrał system MPEG4

Z projektu rozporządzenia przesłanego do notyfikacji w Komisji Europejskiej wynika, że w Polsce naziemna telewizja cyfrowa będzie nadawana w systemie MPEG4. _ Większość oferowanych obecnie w sprzedaży odbiorników posiada system kodowania MPEG2, więc nie spełnia kryteriów określonych w rozporządzeniu _ - mówi Magdalena Gaj, wiceminister infrastruktury.

Dodaje jednak, że kampania informująca konsumentów o tym, jakie telewizory powinni kupować, ruszy najwcześniej w połowie roku, gdy Bruksela zatwierdzi projekt przesłanego jej do notyfikacji rozporządzenia. _ Nie sądzę, aby KE zgłosiła znaczące uwagi do przesłanego jej dokumentu, ale z kampanią musimy zaczekać _- mówi Gaj.

_ Już w przyszłym tygodniu ruszy kampania informacyjna organizowana przez UKE _ - mówi Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Dodaje, że nie można czekać na wejście przepisów w życie, bo konsumenci cały czas kupują niewłaściwe odbiorniki. _ Sama niedawno kupiłam niewłaściwy telewizor, bo sprzedawca zapewnił mnie, że sprzęt jest zaopatrzony we właściwy system kodowania _- stwierdza szefowa UKE.

d344wm1

Patrz na naklejki

Krzysztof Lemiech z Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji przypomina, że izba zarejestrowała własny wzór naklejki, którą będzie "znaczyć" właściwie odbiorniki. _ Na razie jednak musimy czekać na rozporządzenie _- mówi Lemiech. Dodaje, że nie jest też jeszcze gotowe laboratorium, w którym będą kontrolowane telewizory, a które ma być przygotowane przez Instytut Łączności. _ W tej sytuacji konsument musi sam zdecydować, jaki odbiornik kupić _ - tłumaczy Lemiech. Jego zdaniem, nie muszą się martwić tylko ci, którzy mają dostęp do telewizji przez sieci kablowe lub satelitę.

_ Jeśli jednak ktoś odbiera telewizję za pomocą anteny, to decydując się teraz na zakup telewizora powinien wybrać model z systemem MPEG4 _ - uważa Lemiech. Dodaje, że takich osób może być więcej, bo kto będzie chciał płacić za pakiet programów, które za darmo będą dostępne w ramach telewizji cyfrowej. _ Oczywiście zawsze można będzie dokupić dekoder, ale w dobie płaskich telewizorów jego używanie może być uciążliwe _ - mówi Lemiech.

Piotr Dziubak
PARKIET

d344wm1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d344wm1