Trwa ładowanie...
d1hg03m
d1hg03m

Zatrudnienie wyhamuje?

W najbliższych miesiącach należy spodziewać się wyhamowania wzrostu dynamiki zatrudnienia - napisali w komentarzu analitycy Ministerstwa Gospodarki.
Share
d1hg03m

GUS podał, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w listopadzie 2007 r. w stosunku do ubiegłego miesiąca o 0,3 proc. i wyniosło 5.233,4 tys. osób.

"Pomimo że dynamika zatrudnienia w listopadzie uległa nieznacznemu spowolnieniu w stosunku do października br., trend systematycznego wzrostu zatrudnienia, który jest efektem dobrej kondycji przedsiębiorstw oraz rosnącej konsumpcji, powinien się utrzymać. Najwyższy od lat 5-proc. wzrost zatrudnienia w skali roku był równy wzrostowi osiągniętemu w październiku, co świadczy o utrzymującym się wysokim popycie na pracę. Jednak w najbliższych miesiącach należy spodziewać się jego spowolnienia, co będzie efektem czynników koniunkturalnych oraz sezonowych" - napisano w komentarzu.

GUS podał również, że przeciętne wynagrodzenie miesięczne w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w tym samym miesiącu 3.092,01 zł i było o 12 proc. wyższe niż w listopadzie ubiegłego roku

d1hg03m

"12-proc. wzrost przeciętnych wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w stosunku do listopada ubiegłego roku był najwyższy od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Przekroczył też rekordowy dotychczas wynik osiągnięty w październiku br., kiedy średni miesięczny wzrost wynagrodzeń wyniósł 11 proc. To wynik braku pracowników na rynku, a także, w ujęciu długookresowym, procesu konwergencji wysokości płac z poziomami obowiązującymi w krajach Unii Europejskiej" - napisano w komentarzu.

W stosunku do miesiąca ubiegłego wzrost przeciętnego wynagrodzenia w listopadzie br. wyniósł 4,8 proc.

"Tak znaczny wzrost płac w skali miesiąca wynikał z rozpoczęcia wypłat dodatkowych świadczeń pieniężnych, szczególnie w górnictwie i energetyce. Jednak kumulacja tych wypłat przypadnie na grudzień br" - napisano.

Zobacz też:
Moje święta w pracy
Na pocztach zawał

d1hg03m

Podziel się opinią

Share
d1hg03m
d1hg03m