Trwa ładowanie...
złoty

Złoty czeka na dane o inflacji

Złoty we wtorek koryguje wczorajsze osłabienie, w ślad za rosnącym kursem EUR/USD. Rynek czeka też na publikację styczniowych danych o inflacji CPI w Polsce, która przybliży do odpowiedzi na pytanie o ewentualną podwyżkę stóp procentowych na marcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.
Share
Złoty czeka na dane o inflacji
Źródło: X-Trade Brokers DM
d3gm32x

O godzinie 13:05 kurs USD/PLN testował poziom 2,9062 zł, wobec 2,9224 zł wczoraj na zamknięciu. Kurs EUR/PLN spadł natomiast z 3,9430 zł do 3,9356 zł. Polska waluta zyskuje w ślad za umacniającym się dziś do dolara euro. W obu przypadkach dotychczasowe wahania nie przesądzają jednak o zamknięciu. O tym zdecydują m.in. publikowane dziś raporty z USA nt. styczniowej sprzedaży detalicznej, napływów kapitałów, cen importu i eksportu oraz zapasów niesprzedanych towarów.

Istotnym czynnikiem mogącym mieć bezpośredni wpływ na notowania złotego, będzie publikacja przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (inflacja CPI). Dane zostaną opublikowane o godzinie 14:00. W styczniu prognozowany jest wzrost inflacji do 3,4% R/R z 3,1% w grudniu. Takie lub niższe dane zmniejszą oczekiwania na podwyżkę stóp już na marcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, co negatywnie może wpłynąć na złotego.
Prawdopodobieństwo podwyżki wzrośnie natomiast w momencie gdy inflacja przyspieszyła do 3,6% i wyżej w styczniu.

Marcin R. Kiepas
X-Trade Brokers DM S.A.

d3gm32x

Podziel się opinią

Share
d3gm32x
d3gm32x