Trwa ładowanie...
złoty

Złoty czeka na silniejszy impuls

Czwartek był relatywnie spokojnym dniem handlu na rynku złotego. Polska waluta przez większą część dnia odrabiała niewielkie straty z poprzedniego dnia.

Share
Złoty czeka na silniejszy impuls
Źródło: X-Trade Brokers
d3tl4hb

Umocnienie o grosz w relacji do euro i śladowe umocnienie w relacji do dolara przebiegało przy względnie spokojnym handlu na zagranicznych giełdach i niezdecydowaniu pary EURUSD. Z rynku napływały mieszane dane. Najważniejszy indeks wyprzedzający w Niemczech Ifo odnotował wzrost do poziomu 91,3 pkt., ale było to mniej niż oczekiwał rynek (91,9 pkt.). Lepsze okazały się tygodniowe dane z USA, gdzie przybyło 530 tys. nowych bezrobotnych. To o 20 tys. mniej niż oczekiwał rynek, jednak w przypadku tej publikacji dość regularnie dochodzi do odchyleń tej skali i jeśli nie układają się one w wyraźny trend, nie należy przywiązywać do nich przesadnej wagi. Słabsza końcówka notowań to efekt tego, iż notowaniom EURUSD nie udało się zbliżyć do wczorajszych maksimów po danych z rynku pracy, a dane o sprzedaży używanych domów okazały się słabsze. Zamiast oczekiwanego wzrostu mieliśmy spadek sprzedaży do 5,1 mln, co negatywnie przyjęły EURUSD oraz rynki akcji, a w konsekwencji złoty.

W Polsce opublikowane zostały minutes z ostatniego posiedzenia RPP. Choć nie miało to bezpośredniego przełożenia na notowania, należy odnotować, iż poglądy członków Rady zaczynają się delikatnie przesuwać w „jastrzębią” stronę, co mogłoby być w przyszłości korzystne dla złotego. Podtrzymujemy naszą prognozę, iż kolejną zmianą stóp, którą dokona RPP (prawdopodobnie dopiero w nowym składzie) będzie podwyżka stóp. Notowania pary EURPLN nadal konsolidują się w przedziale 4,06 – 4,25 i wybicie z tego kanału będzie prawdopodobnie wymagało silniejszego sygnału z rynków zagranicznych. Pod koniec notowań w Warszawie za euro płacono 4,1730 złotego, za dolara 2,83 złotego, zaś za franka szwajcarskiego 2,76 złotego.

Przemysław Kwiecień
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Przemyslaw.kwiecien@xtb.pl
kwiecien.bloog.pl

d3tl4hb

Podziel się opinią

Share
d3tl4hb
d3tl4hb