Trwa ładowanie...
euro
27-07-2012 17:35

Złoty mocny i stabilny

W piątek złoty był stabilny i mocny wobec głównych walut. Ok. godz. 17 za euro płacono 4,12 zł, za dolara - 3,34 zł, a za szwajcarskiego franka - 3,43 zł. Według analityków, to efekt czwartkowych zapewnień szefa EBC, że bank zrobi wszystko, by euro przetrwało.

Złoty mocny i stabilnyŹródło: Jupiterimages
d4g9pp5
d4g9pp5

W czwartek wieczorem euro kosztowało 4,13 zł, dolar - 3,36 zł, a frank - 3,44 zł.

Sebastian Trojanowski z Noble Securities stwierdził, że na koniec tygodnia na rynkach utrzymały się dobre nastroje, m.in. z powodu czwartkowej wypowiedzi szefa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego. Poinformował on, że bank centralny strefy euro zrobi wszystko, co w jego mocy i co jest konieczne do przetrwania wspólnej waluty. Dodał także, że rozwiązanie problemu wysokich rentowności obligacji rządowych mieści się w mandacie EBC.

Trojanowski uważa, że inwestorzy będą oczekiwali teraz, że EBC przekuje słowa w czyny. - W przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie EBC i prawdopodobnie inwestorzy będą oczekiwać potwierdzenia ostatnich wypowiedzi - ocenił.

Solidne wzrosty notowały też europejskie giełdy. Warszawski WIG20 wzrósł o 2,27 proc.
Roman Przasnyski z Open Finance wskazał, że początek piątkowego handlu na głównych parkietach europejskich nie był tak euforyczny, jak można się było spodziewać po czwartkowych wzrostach.

d4g9pp5

- Pojawiły się wątpliwości dotyczące tego, co słowa Mario Draghiego miałyby w praktyce oznaczać - mówił.

Mimo wątpliwości giełdowe indeksy rosły, a jednym z powodów były opublikowane po południu dobre dane amerykańskiej gospodarki. Departament Handlu USA poinformował, że PKB tego kraju wzrósł w drugim kw. br. o 1,5 proc. w ujęciu zanualizowanym kwartał do kwartału. Analitycy spodziewali się 1,4 proc. wzrostu PKB.

d4g9pp5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g9pp5