Trwa ładowanie...
Waluty

Złoty traci do dolara

Złoty w czwartek, na fali umocnienia amerykańskiej waluty na rynkach światowych, wyraźnie stracił do dolara. Pomimo początkowego osłabienia, kończy natomiast dzień niewielkimi zmianami w stosunku do euro. O godzinie 17:10 kurs USD/PLN testował poziom 2,8606 zł, a EUR/PLN 3,8979 zł.
Share
Złoty traci do dolara
Źródło: X-Trade Brokers DM
d2b9odk

Polska waluta od rana znajdowała się pod lekką presją sprzedających. Losy dnia rozstrzygnęły się jednak w godzinach popołudniowych. Mniej jastrzębie niż to zakładał rynek wypowiedzi prezesa Europejskiego Banku Centralnego na konferencji prasowej po dzisiejszym posiedzeniu (stopy procentowe w Strefie Euro zgodnie z oczekiwaniami nie zostały zmienione). Jak również optymistyczne w swej wymowie dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych (indeks ISM dla usług w styczniu wzrósł do najwyższego poziomu od sierpnia 2005 roku, a grudniowe zamówienia w amerykańskim przemyśle wzrosły o 0,2% M/M zamiast spaść zgodnie z oczekiwaniami o 0,5%), dały impuls do silnego spadku EUR/USD. Kurs spadł do 1,3616 dolara, podczas gdy jeszcze wczoraj testował 2,5-miesięczne maksimum na 1,3861 dolara. To automatycznie pociągnęło za sobą osłabienie złotego do dolara. Mając na uwadze, że równocześnie pogorszyły się nastroje na rynkach finansowych, to brak przeceny do euro należy odczytywać jako pozytywną niespodziankę.

W piątek wszystkie rynki będą żyły tylko i wyłącznie publikacją danych z amerykańskiego rynku pracy. W styczniu prognozowany jest wprawdzie wzrost stopy bezrobocia do 9,5% z 9,4%, ale jednocześnie oczekiwany jest wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 145 tys. Lepsze, a zwłaszcza wyraźnie lepsze od prognoz dane, mają szanse wzmocnić dolara do euro, stając się impulsem do dalszego wzrostu USD/PLN.

Marcin R. Kiepas
X-Trade Brokers DM S.A.

d2b9odk

Podziel się opinią

Share
d2b9odk
d2b9odk