Trwa ładowanie...
cygara

Zmarł legendarny producent tytoniu Alejandro Robaina

W sobotę zmarł w wieku 91 lat legendarny producent tytoniu używanego do wyrobu słynnych hawańskich cygar Alejandro Robaina, jedyny którego nazwisko stało się marką jednego z gatunków cygar.

Share
Zmarł legendarny producent tytoniu Alejandro Robaina
Źródło: AFP, Fot: ADALBERTO ROQUE
d2kc3uy

Jak poinformował przyjaciel rodziny Sergio Hernandez, sędziwy plantator, nazywany "ojcem chrzestnym kubańskiego tytoniu", zmarł na raka w domu, na swojej 16-hektarowej plantacji w znanym z uprawy tytoniu rejonie Vuelta Abajo, w pobliżu miasta Pinar del Rio.

Robaina obchodził w marcu swoje 91. urodziny w otoczeniu licznego grona rodziny i znajomych paląc "swoje" cygaro.

d2kc3uy

W jednym z wywiadów powiedział, że tajemnica produkcji tytoniu najwyższej jakości jest bardzo prosta: - Musisz kochać ziemię i opiekować się nią. W miarę jak tytoń dojrzewa mówi do ciebie, mówi czego potrzebuje a ty musisz go słuchać.

Robaina spędził większość życia na swoje farmie pielęgnując krzaki tytoniowe. Ale podróżował także wiele po świecie jako nieoficjalny "tytoniowy" ambasador Kuby. W miarę jak rosłą jego sława zaczęli go coraz częściej odwiedzać miłośnicy cygar z całego świata, których jeszcze do niedawna przyjmował w domu na pogawędki.

W ostatnich latach przekazywał swoją wiedzę i doświadczenie rodzinie. Obecnie zarządzaniem plantacją zajmuje się jego wnuk Hiroshi.

- Kiedyś powiedział mi, że jest milionerem bo ma milion przyjaciół na całym świecie. Miał wielkie serce i każdego traktował tak samo - powiedział Hernandez.

d2kc3uy

Podziel się opinią

Share
d2kc3uy
d2kc3uy