Trwa ładowanie...

Zmarł multimilioner Marc Rich

Znany multimilioner i oszust podatkowy Marc Rich, ułaskawiony w 2001 r. przez prezydenta USA Billa Clintona, zmarł w środę w Szwajcarii. Miał 78 lat. W czwartek Rich zostanie pochowany w Izraelu - poinformował jego rzecznik.

Share
Zmarł multimilioner Marc RichŹródło: AFP
d5v56mh

Urodzony w Belgii Marc Rich uciekł w 1983 r. z USA do Szwajcarii, unikając więzienia za niepłacenie podatków i inne oszustwa finansowe na łączną kwotę 48 mln dolarów. Handlował też z Iranem, mimo embarga nałożonego na ten kraj.

Ułaskawienie Richa przez prezydenta Clintona wywołało wiele kontrowersji w Stanach Zjednoczonych. Ułaskawiając go Clinton - zresztą w ostatnim dniu urzędowania - zignorował opinie prawników, którzy byli temu przeciwni, i wprowadził w błąd ministerstwo sprawiedliwości. Jego decyzja spotkała się z krytyką nawet jego największych sojuszników politycznych.

Okazało się, że była żona Richa, Dennise, od kilku lat zabiegała u prezydenta o darowanie mu winy i wpłaciła 1,3 mln dolarów na kampanie wyborcze Demokratów i na fundację budowy biblioteki-muzeum Clintona.

Ok. miliona dolarów wpłaciła na tę fundację także przyjaciółka Dennise, Beth Dozoretz. Podejrzewa się, że ułaskawienie Richa - jednego z największych oszustów podatkowych w historii USA, poszukiwanego listami gończymi - było formą odwdzięczenia się prezydenta za te przysługi.

O łaskę dla finansisty apelował do Clintona m.in. ówczesny premier Izraela Ehud Barak.

d5v56mh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5v56mh
d5v56mh