Trwa ładowanie...
dxarqri

Zniknie NIP, ale pojawi się...

Senat kończy prace nad likwidacją NIP dla osób, które nie mają własnych firm. Ale nie oznacza to mniej formalności. Ministerstwo Finansów pracuje już nad ZAP-3 - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".
Share
Zniknie NIP, ale pojawi się...
Źródło: Jupiterimages
dxarqri

Według planów od 2012 roku głównym identyfikatorem osób, które nie mają firmy i nie są płatnikami VAT stanie się PESEL. I choć numer identyfikacji podatkowej (NIP) będzie przyznawany węższej grupie osób, to nie przestaniemy podawać urzędom skarbowym informacji obecnie wpisywanych na drukach NIP.

- Aktualizacja danych będzie konieczna w przypadku, gdy adres zamieszkania będzie inny niż zameldowania lub gdy zmienimy np. rachunek bankowy - tłumaczy Grzegorze Grochowina, ekspert w firmie doradczej KPMG. Będzie można tego dokonać na dwa sposoby: albo w zeznaniu rocznym PIT, albo na specjalnym nowym druku ZAP-3 opracowywanym już przez resort finansów.

Eksperci przestrzegają jednak, że po wejściu w życie nowe przepisy mogą spowodować pewne trudności. Potrzeba będzie m.in. dostosować do zmian systemy informatyczne urzędów. Prace nad nowymi przepisami zakończą się w ciągu najbliższych tygodni.

dxarqri

Podziel się opinią

Share
dxarqri
dxarqri