Trwa ładowanie...
13-12-2014 10:53

Zobacz Londyn oczami misia Paddingtona

2 stycznia odbędzie się w Polsce premiera filmu o przygodach znanego z bajki Michaela Bonda misia Paddingtona. Narodowa organizacja turystyczna VisitBritain już dziś zachęca do odwiedzenia Londynu szlakiem niedźwiadka

Zobacz Londyn oczami misia PaddingtonaŹródło: Rzeczpospolita, fot: Rzeczpospolita
d23gguc
d23gguc

Stacja Paddington

Miś Paddington trafia do Londynu, na stację kolejową Paddington. Ubrany w obszerny prochowiec, wyposażony w walizkę i karteczkę z napisem "Proszę zaopiekować się niedźwiedziem. Dziękuję" jest nieco wystraszony, ale i podekscytowany. Podobnie czują się turyści, którzy przyjeżdżają po raz pierwszy do Londynu i często zaczynają swoja przygodę w Wielkiej Brytanii właśnie tutaj. Stacja znajduje się w zabytkowym budynku, który został otwarty w 1854 roku jako końcowa stacja linii Great Western Railway zbudowanej przez jednego z największych brytyjskich inżynierów, Isambarda Kingdoma Brunela. W jej holu stoi odlany z brązu posąg Paddingtona, który obecnie znajduje się na peronie 1 obok sklepu Paddington Bear.

Ikony Londynu z okna czarnej taksówki

Kiedy Brownowie zabrali nowego przyjaciela ze stacji Paddington, pojechali do domu czarną londyńską taksówką, z której miś oglądał niektóre najsłynniejsze miejsca w Londynie, m.in. katedrę św. Pawła, Tower Bridge, London Eye i Piccadilly Circus. Od Wielkanocy 2015 r. będzie można zarezerwować wycieczkę taksówką szlakiem Paddingtona w Brit Movie Tours i zobaczyć miejsca, które pojawiły się w filmie.

d23gguc

Muzeum Historii Naturalnej

Filmowa prześladowczyni Paddingtona, Millicent, w którą wcieliła się Nicole Kidman, pracuje w muzeum jako wypychacz zwierząt... Zdjęcia do filmu kręcono w jednej z najpopularniejszych atrakcji Londynu, Muzeum Historii Naturalnej (bezpłatny wstęp z wyjątkiem niektórych wystaw czasowych). Ciekawym sposobem na zwiedzanie muzeum są wycieczki za kulisami "Spirit Collection", w czasie których można zobaczyć niektóre spośród 22 milionów okazów w słojach i zbiornikach, w tym gigantyczną mątwę i inne dziwy natury, przywiezione m.in. przez samego Karola Darwina. Równie interesujące są nocne programy „Lates" dla dorosłych obejmujące wydarzenia naukowe, artystyczne i kulinarne w towarzystwie dinozaurów.

Portobello Road

Może i Paddington tylko „przeleciał" w filmie nad tą legendarną londyńską ulicą, ale wielbiciele filmu mogą zwiedzić Portobello Road i jej słynny na cały świat rynek w nieco spokojniejszym tempie.

d23gguc

Portobello Road w Notting Hill to ulica, przy której znajdują się londyńskie rynki i antykwariaty. Właśnie w jej pobliżu mieszkali książkowi i filmowi Brownowie! Zaczęła przybierać obecną postać około roku 1850, kiedy zamożni londyńczycy wprowadzili się do nowych dzielnic mieszkaniowych Paddington i Notting Hill. Teraz odwiedzający mogą robić zakupy na straganach ponad tysiąca sprzedawców, którzy oferują starocie, ubrania (najwięcej butików jest przy Ledbury Road), pamiątki, jedzenie i oczywiście książki.

Pałac Buckingham

Paddington, błądząc po ulicach Londynu w przeświadczeniu, że Brownowie nie chcą go już gościć u siebie, przybywa pod pałac Buckingham. Tutaj chowa się przed deszczem w budce wartownika. Choć londyńscy turyści nie powtórzą tej przygody (wolno to robić tylko misiom przybywającym z Peru!), to mogą obejrzeć wartowników królowej podczas codziennej zmiany warty. Jest to barwna ceremonia, która w jednakowym stopniu zafascynuje dorosłych i dzieci. Godziny zmiany warty można znaleźć pod adresem www.royal.gov.uk. Komnaty królewskie można natomiast zwiedzać przez całe lato, choć organizowane są również specjalne wycieczki zimowe.

d23gguc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23gguc