Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BZ WBK
Gospodarka

Zwrot na rynkach?

W ostatnich dniach coraz bardziej nerwowo zachowują się giełdy światowe. Wczorajsza sesja na Wall Street była tego najlepszym przykładem. Duża zmienność, jaką zaprezentowali w czasie dnia i całkiem udane jego zakończenie oddalające indeksy od minimów, dawały nadzieję na zatrzymanie spadków.
Share
Zwrot na rynkach?
Źródło: Fotolia, Fot: AshDesign
d1790g4

W takiej to atmosferze rozpoczął się dzień na giełdach europejskich - próbą odbicia. Również na warszawskim parkiecie pierwsze minuty handlu stały pod znakiem próby odreagowania ostatnich spadków. Niestety bardzo szybko pojawił się problem z utrzymaniem wzrostów, a po publikacji danych o inflacji w Eurolandzie nastąpiło przebicie wczorajszych minimów na parkietach europejskich i uruchomiła się kolejna fala wyprzedaży. Sytuacja nieco się uspokoiła po południu, gdy napłynęły dane zza oceanu z rynku pracy i o produkcji przemysłowej. Pozwoliło to na wyprowadzenie naszych indeksów blisko poziomów odniesienia.

Finalnie główne indeksy warszawskiej giełdy zakończyły dzień odmiennie: WIGWIG (Zobacz zmiany indeksu») - spadł o 0,27%, a WIG20 wzrósł symbolicznie o 0,04%. Obroty na sesji były dość znaczne i wyniosły dziś ok. 1,2 mld zł, a zdecydowanie największymi wykazał się KGHMKGHM (Zobacz notowania spółki ») - ok. 200 mln zł. W statystyce sesji przeważały spółki spadające, których było 222, wzrosło 117, a 75 nie zmieniło swojej wartości od wczoraj. Pod względem branżowym najlepiej zachowywały się spółki budowlane i banki, a najgorzej radziły sobie spożywcze i deweloperskie.

Wśród spółek o największej kapitalizacji na pozytywne wyróżnienie zasługuje PekaoPekao (Zobacz notowania spółki ») (+2,90%), na którym po południu wyraźnie inicjatywę przejęła strona popytowa. Dobrze radziły sobie również Asseco PolandAsseco Poland (Zobacz notowania spółki ») (+2,52%), które podpisało kontrakt na dostawę sprzętu komputerowego za 20,2 mln zł, KGHM (+1,05%), na którym doszło dziś do pozytywnie zakończonego testu ostatniego dołka na 121 zł. Po zielonej stronie zakończyły notowania akcje Bogdanki (+1,48%), mBanku (+1,03%), PKO BP (+0,72%), Eurocasha (+0,41%). Negatywnym bohaterem stał się dziś JSW po przebiciu wcześniejszych minimów zakończyły dzień spadkiem o blisko 5%. Jest to zapewne reakcja na
niekorzystną wycenę i zawarte w niej nienajlepsze prognozy dla spółki na najbliższe kwartały. Nie najlepiej zachowywały się również Kernel (-4,43), Lotos (-2,49%), Alior (-2,44%), BZWBK (-1,68%) i Orange (-1,52%).

d1790g4

Większego zwrotu ciężko się doszukać się w handlu walorami na tzw. szerokim rynku. Reprezentujące tę część rynku indeksy WIG250 i WIG50 spadły o odpowiednio 0,18% i 0,61%. Największe wzrosty w tym segmencie były udziałem BPH (+16,45%), którego główny akcjonariusz General Electric analizuje możliwość sprzedaży banku, Quercusa TFI (+4,57%), który zaraportował pozytywny wynik za trzy kwartały tego roku, Ekoexportu (+3,78%), Indygo (+4,00%), CI Gamesa (+2,67%). Niezadowoleni z przebiegu sesji mogą być właściciele akcji BGŻ (-10,84%), Prochemu (-4,95%) MNI (-4,48%), Sobieskiego (-4,22%) i Lubawy (-3,88%).

Podczas dzisiejszej sesji na warszawskiej giełdzie udało się stronie popytowej drugi dzień z rzędu odzyskać kontrolę nad rynkiem i zakończyć notowania nieco wyżej. Tworzenie na wykresie świecowym tzw. dolnych cieni przy zauważalnym mocnym wyprzedaniu rynku świadczyć może o chęci realizacji w najbliższym czasie większego odbicia. Poza tym na pewno cieszy fakt, że nasza giełda zachowuje się relatywnie lepiej od głównych rynków światowych i nie poddaje się tak wielkim przecenom, ale najpewniej jest to efekt tego, że we wzroście również nie uczestniczyliśmy. W razie realizacji scenariusza odbicia w najbliższym czasie powinno ono wynieść indeks największych spółek w okolice 2416 pkt, a w pozytywnym przypadku do 2455.

Jacek Siera
DM BOŚ

d1790g4

Podziel się opinią

Share
d1790g4
d1790g4