Trwa ładowanie...

Zyski płyną za granicę

Zagraniczni właściciele firm działających w Polsce zarobili w 2010 r. prawie 11,3 mld euro. 1 zł zainwestowany w ubiegłym roku w Polsce przez zagranicznych inwestorów dał średnią stopę zwrotu 7,5 proc. - informuje "Rzeczpospolita", powołując się na raport NBP.

Zyski płyną za granicęŹródło: Thinkstockphotos
d1ran3f
d1ran3f

Narodowy Bank Polski co roku publikuje raport o wartości inwestycji zagranicznych firm z poszczególnych państw, a także zysków ich polskich filii, które zostały przetransferowane z Polski do ich macierzystych krajów.

Łączne zyski, jakie zagraniczni inwestorzy czerpią z polskich filii, choć ostatnio rosną, to wciąż nie mogą przekroczyć poziomu z 2008 r., czyli 13,8 mld euro. W pierwszej trójce rankingu krajów najwięcej zarabiających na swoich inwestycjach w Polsce uplasowały się kolejno: Holandia, Niemcy i Francja.

Rosjanie okazali się rekordzistami jeśli brać pod uwagę relację zysków z inwestycji bezpośrednich w Polsce do ich całkowitej wartości. Każdy zainwestowany przez nich złoty dał im 1,8 zł zysku. Ale w skali całej gospodarki mowa o niewielkich kwotach - wartość inwestycji rosyjskich przedsiębiorstw wyniosła 25 mln euro.

d1ran3f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ran3f