Rejestracja karty SIM. Oszuści wykorzystują ustawę antyterrostyczną, żeby wyłudzać dane osobowe

Oszuści dzwonią do klientów podszywając się pod ich operatorów komórkowych. Proponują rejestrację karty SIM, by w ten sposób wyłudzić dane osobowe. Przypominamy: żaden z operatorów nie umożliwia rejestracji karty przez telefon!

Rejestracja karty SIM. Oszuści wykorzystują ustawę antyterrostyczną, żeby wyłudzać dane osobowe
Pixabay.com/Domena publiczna
Agata Kołodziej

01.08.2016 | aktual.: 01.08.2016 15:15

Oszuści dzwonią do klientów, podszywając się pod operatorów komórkowych. Proponują rejestrację karty SIM, by w ten sposób wyłudzić dane osobowe. Przypominamy: żaden z operatorów nie umożliwia rejestracji karty przez telefon!

Od 25 lipca każdy, kto kupi pre-paidową kartę SIM, musi ją zarejestrować. Ci, którzy korzystali z takich kart wcześniej, mają czas do 1 lutego 2017 roku. To obowiązek wynikający z zapisów nowej ustawy antyterrorystycznej, której zapisy weszły w życie 25 lipca. Oszuści już wykorzystują tę okazję. Dzwonią do klientów, oferując rejestracje karty SIM przez telefon. W ten sposób wyłudzają dane osobowe.

Telefon od operatora

Sprawę opisuje serwis Niebezpiecznik, do którego zaczęły docierać pierwsze sygnały o próbach wyłudzenia danych osobowych.

„Mężczyzna poinformował mnie, że jest pracownikiem Orange (nie pamiętam czy się przedstawił), następnie zapytał czy rozmawia z pełnoletnim właścicielem numeru. Przedstawił cel rozmowy i zacytował fragment ustawy antyterrorystycznej. Zapytał, czy mógłby przeprowadzić rejestracje numeru ze mną. Odpowiedziałem, że gdyby dzwonił z Orange, to by wiedział, że mój numer jest zarejestrowany. Mężczyzna zapytał, kiedy rejestrowałem numer. Odpowiedziałem, że co najmniej dwa lata temu (później policzyłem, że było to co najmniej 5 lat temu). Na to mężczyzna odpowiedział, że nie ma w systemie informacji o rejestracji numeru. Odpowiedziałem, że nie podam mu żadnych danych, bo nie wiem z kim rozmawiam. Mężczyzna podziękował i rozłączył się.” - tak sytuację opisuje pan Tomasz, który poinformował o tej sprawie serwis niebezpiecznik.pl.

To pewne, pan Tomasz miał do czynienia w próbą oszustwa, ponieważ nikt z Orange z pewnością do niego nie dzwonił. Operator nie przewiduje możliwości rejestracji karty SIM przez telefon. Jedyną możliwością jest wizyta osobiście w oddziale Orange. Podobnie jest w przypadku sieci Plus i Play.

T-Mobile, Heyah czy wirtualni operatorzy, którzy nie mają swoich stacjonarnych punktów, jak Virgin Mobile, Mobile Vikings umożliwiają również rejestrację karty SIM online lub za pośrednictwem kuriera.

Urząd Komunikacji Elektronicznej radzi jednak, aby jeśli to możliwe, zarejestrować kartę osobiście. Nie zaleca się pozostawiana kserokopii swoich dokumentów tożsamości. Pracownik operatora powinien jedynie mieć wgląd w nasze dokumenty.

Jak zarejestrować kartę?

Żeby dokonać rejestracji, należy mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość – dowód osobisty, a przypadku obcokrajowców – paszport. Jeśli karta jest na firmę, konieczne będą również dokumenty potwierdzające nadanie NIP i REGON, zaświadczenie o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej lub KRS.

Dzieci powyżej 13. roku życia, które mają już własny dowód osobisty, mogą same dokonać rejestracji. Za te które dowodu nie mają, lub są młodsze, rejestracji powinni dokonać rodzice lub opiekunowie.
Rejestracja karty jest bezpłatna. A nawet więcej, za wcześniejszą rejestracje karty SIM część operatorów oferuje nawet pewne bonusy – dodatkowe pakiety danych lub minut.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)