Trwa ładowanie...
ycipk-2i1hgp
ycipk-2i1hgp

Orange - Najnowsze informacje

Orange to jedna z największych sieci komórkowych w Polsce East News
Podziel się

Marka Orange jest jedną z najpopularniejszych sieci komórkowych w Polsce. Należy do francuskiej spółki France Télécom.

ycipk-2i1hgp

Historia i założyciele

Orange plc powstało w 1994 roku w Wielkiej Brytanii. Pięć lat później spółka rozpoczęła ekspansję międzynarodową. W 1999 Orange wykupiła niemiecka firma Mannesmann, która po kilku miesiącach sama została wykupiona przez brytyjski Vodafone. Ze względu na przepisy antymonopolowe Orange zostało odsprzedane w 2000 roku za 39,7 mld euro France Télécom i stało się oficjalną marką sieci komórkowej, będąc czwartą największą siecią na świecie.

W 2002 roku Orange przechodziło kryzys - France Télécom stało się drugą najbardziej zadłużoną spółką świata. Od 2006 roku spółka rozpoczęła sprzedaż wszystkich swoich produktów pod jedną marką, tworząc m.in. Orange Business Services – markę, która miała obejmować usługi biznesowe z całego świata.

Początki Orange w Polsce są związane z Telekomunikacją Polską oraz PTK Centertel. W 1998 roku PTK Centertel stworzył markę Idea, która oferowała usługi abonamentowe i bezabonamentowe. W 2005 roku Telekomunikacja Polska wykupiła udziały w spółce, stając się jej wyłącznym właścicielem. Rozpoczęto rebranding i przekształcono Ideę w Orange.

Natomiast sama Telekomunikacja Polska S.A., która powstała w 1991, a zaczęła funkcjonować pod tą nazwą rok później, była początkowo spółką akcyjną Skarbu Państwa. Miała monopol na rynku telefonii stacjonarnej. W 1998 roku jej akcje wprowadzono na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, a dwa lata później sprzedano 35% akcji France Télécom i Kulczyk Holding. Do sierpnia 2010 roku zakończono prywatyzację, a w 2012 roku ogłoszono rozpoczęcie rebrandingu i zastąpienie nazwy marką Orange. Dopiero pod koniec 2013 roku Telekomunikacja i Centertel połączyły się i zmieniono nazwę spółki na Orange Polska S.A.

ycipk-2i1hgp

Właściciel

Najwięcej akcji Orange Polska należy do francuskiego Orange S.A. (50,67%). Pozostałe akcje należą do posiadaczy Globalnych Kwitów Depozytowych.

Działalność

Orange ma cztery podstawowe obszary działalności:

  • telefonię komórkową,
  • telefonię stacjonarną (głównie we Francji i w Polsce),
  • szerokopasmowy internet,
  • telewizję Orange. Marka oferuje również inne usługi, np. Serię Orange Cinema z kanałami na VOD, dostęp do filmów na żądanie dzięki dekoderowi Orange, platformę gier online Goa czy Liveradio.

Orange Polska jest obecnie dominującym dostawcą telefonii stacjonarnej i największym operatorem komórkowym w Polsce. Jak większość sieci komórkowych, Orange oferuje w ramach jako sieć komórkowa abonament, karty prepaid i formę mieszaną. Jest także dostawcą internetu (internet domowy, internet mobilny i internet na kartę), telewizji (domowej i interentowej) i energii elektrycznej. Pod szyldem Orange Finanse przy współpracy z mBankiem dostarcza także produkty bankowe – konta osobiste, oferty kredytów, lokat i kont oszczędnościowych. Wśród swoich usług ma także Inteligentny Dom.

ycipk-2i1hgp

Liczba placówek

Orange Polska ma obecnie około 500 placówek.

Wartość

Wartość Orange została wyceniona przez magazyn Forbes na 40,4 miliarda dolarów. Kapitał zakładowy Orange Polska wynosi prawie 4 miliardy złotych.

ycipk-2i1hgp
ycipk-2i1hgp